на живо

С нов екип и нов началник: Летящ старт за България

Срещу Танзания Кирил Деспосов донесе измъчена първа победа от 16 месеца насам

С нов екип и с нов началник - България записа първа победа на футболния терен от 16 месеца насам. Националите спечелиха с 1:0 сблъсъка с Танзания от FIFA Series 2024 край Баку.

Единственото попадение отбеляза Кирил Десподов през второто полувреме. Нападателят на ПАОК изпълни виртуозно пряк свободен удар, като топката първо срещна горната греда, преди да се оплете в мрежата на резервния вратар на съперника Квеси Кавава.

Танзанийците, които са под №119 в ранглистата на ФИФА и нямат победа в последните си 6 мача, направиха няколко фрапантни пропуска. В 15-ата минута Алекс Петков изпусна Кибу Денис, който излезе сам срещу Димитър Митов и стреля в лявата греда. Секунди след гола пък отново Петков допусна груба грешка и подари топката на Салум, който обаче я прати високо в трибуните. Гредата ни спаси за втори път и в последните секунди.

Така новият селекционер Илиан Илиев остава без загуба на поста след равенствата с Унгария и Сърбия в края на европейските квалификации. Преди това България беше в серия от 6 поражения (Унгария, Иран, Литва, Албания и две от Черна гора) и хиксове с Литва и Сърбия. Последната победа датираше от 16 ноември 2022 г. - над Кипър (2:0) в приятелска среща.

Успехът над Танзания идва точно седмица след избора на Георги Иванов-Гонзо за президент на БФС. За първи път в историята нашите играха в жълто и черно. Това е третата разцветка на юбилейните екипи по случай 100-годишнината на централата.