Премиерът Борисов се е видял с Путин и "няма да си обявяваме война". Това заяви той по време на парламентарния блиц контрол.

"В Баку се видяхме с Путин. Здрависахме се. Нищо не ми е казал, а вие се тревожите, че едва ли не ще обявяваме война". Той отрече твърденията на независимия депутат Велизар Енчев, че България е в подготовка за война с Русия.

"На този етап няма от какво да се тревожите, водим балансирана политика. Думата фронтова линия не е използваема днес", увери Борисов. С никой не се караме, с никой няма да си обявяваме война, добави той.

По думите му България и Русия са народи, които са се уважавали и обичали, и "ние помним какво са направили за нас". "Но сме членове на НАТО и ЕС и сме предсказуеми", допълни премиерът.

Външният и военният министри – смъмрени заради танковете на НАТО

Нищо не може да става тайно от българското общество и от българския парламент, заяви министър-председателят Бойко Борисов в отговор на питане в рамките на парламентарния блиц контрол за предстоящите учения у нас. Малко смъмрих военния и външния министри, защото тръгнаха след събитията, след като се чу, че ще има танкове, ние тогава тръгнахме да обясняваме защо и как, мотивира се Борисов, цитиран от БТА.

По думите му, в подобни случаи трябва веднага да се явят в парламента и да обясняват от трибуната какви са ни ангажиментите.

В същото време той заяви, че стои зад своите министри и зад казаното от тях. Тези 14 танка не биха могли да представляват заплаха, това са рутинни учения, нормално е нашите
военни да се учат и да познават западната техника, посочи премиерът.

Той отбеляза и "огромният натиск върху правителството за подмяна на въоръжението". България е от много малкото страни, която не изпълнява задълженията си за 2 процента от БВП за въоръжение, каза още премиерът, но посочи, че след две-три години, когато имаме повече пари, ще превъоръжим авиацията.

Министър-председателят припомни, че България влиза в задължителната зона за подкрепа и защита на НАТО, "така че, ако, не дай Боже, ни се наложи, има кой да ни защити". По думите му към този момент "не приемаме, че има пряка заплаха за нас и с нищо не сме допринесли да се изсипе агресия срещу нас".

Трябва да скъсим съдебния процес

Трябва да се скъси съдебният процес и да се направи промяна в закона, с която престъпниците веднага да понасят отговорността за извършените престъпления, заяви министър-председателят.

По думите му, ако се прави съдебна реформа, това трябва да е основната част на тази реформа. "Години, десетилетия си говорим за хора с висящи дела и ето сега Сандански е най-ярък пример - човек с над 20 висящи дела, убива човек", мотивира се премиерът.

По думите му същият проблем има и в митниците, и в КАТ - един, втори, трети акт, докато не мине давностният срок. Каква е превенцията на този, който кара без книжка, попита премиерът. "Не казвам да върнем тухларните, но имаше превантивен ефект, когато те хванат и понасяш веднага отговорността", заяви Борисов.

Той посочи още огромният бич - крадците на коли, крадците на апартаменти и къщи. Статистиката на МВР казва, че имаме по-голям процент разкриваемост, но крайният ефект - осъдителна присъда е 1-2 процента, всички са на свобода, коментира още Борисов.

Според премиера от видеонаблюдението няма ефект, ако от него няма конкретен бърз резултат - "ще го направим, ще дадем пари, ще го заснемем за 25-ти път този от Сандански и какво от това? Ще отиде адвокатът, ще го освободи и той ще отиде да открадне пак, за да си плати таксата". В момента е златно време да си адвокат, заключи премиерът.

Банкова криза в България няма

Банкова криза в България няма, заяви още Бойко Борисов, цитиран от Агенция „Фокус”. "Темата е винаги "дайте пари". През цялото време се стараем да сме финансово дисциплинирани. Винаги съм считал, че тези, които полагат усилия, трябва да са стимулирани.

Всички еврофондове работят, парите си влизат в България. Приключихме плащанията и в земеделието. Благодарение на политическата воля на всички партии, това се случва. Банкова криза в България няма", подчерта Борисов.

Финансовата криза в Гърция не влияе пряко върху България, увери премиерът в парламента.

Още през ноември са взети мерки за гарантиране на финансовата стабилност, допълни Бойко Борисов.

"Знаете, че в България гръцки банки няма, те са юридически лица, те са с необходимите условия поставени и се наблюдават от БНБ. Така че в този смисъл, банкова криза в България няма”.