Филмът на „Ал Джазира” е активно мероприятие – избран е моментът след успешната визита на турският министър-председател Ахмед Давутоглу, за да не се стигне до отмяната ѝ, каза експертът по антитероризъм Славчо Велков. Професор Божидар Димитров изтъкна, че „историята винаги е служела като аргумент на държавите за права върху дадени територии. И България е използвала този метод в Македония и Източна Тракия, но ние поне сме имали право”. Двамата експерти гостуваха в студиото на „Тази сутрин” по bTV, за да коментират документалния филм на телевизия „Ал Джазира”, който представя турците в Бългагия като репресирано малцинство.

Филмът, който разбуни духовете у нас, беше свален от сайта на катарската телевизия „Ал Джазира” във вторник вечерта.

Снимка: Al Jazeera

Единствената редакция, която е направена от първоначалното му пускане, е бележка от редактора, че България е страна член на Европейския съюз от 2007 г., а не от 2014 г., както твърди филмът.

По думите на професор Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей, не бива да се очаква официална реакция на държавата в подобни случаи. Хората са тези, които трябва да се обединят и да реагират срещу манипулациите в историята.

Снимка: Al Jazeera

Подобна тактика – да се отделят държавни пари, за да се спонсорират исторически съчинения, които по-късно да послужат като повод за териториални претенции,

е широко прилагана от много държави, смята Димитров. Част от стратегията включва и наемането на чуждестранни учени, които да придадат тежест и усещане за достоверност на направените твърдения. Професорът напомни, че и у нас са разработвани подобни творби, които обаче са били „верни”. През последните години в Турция беше създаден специален фонд, който да се занимава с разпределянето на средства за подобни филми, твърди директорът на Националния исторически музей.

Този филм е „активно мероприятие”, твърди експертът по антитероризъм Славчо Велков. По думите му времето, избрано, за да се разпространи документалния филм, не е случайно. Успешната визита на турският министър-председател Ахмед Давутоглу е нарочно подбрано, защото така се избягва възможността да бъде прекратена визитата на високопоставения турски политик, заради скандал, смята експертът по антитероризъм. Филмът е заснет у нас, със журналистическа подкрепа, под носа на онези, които би трябвало да контролират подобни действия, изтъкна Велков.

Снимка: Al Jazeera

Проф. Димитров се съгласи с тезата, че моментът, в който се разпространява филма, не е случайно подбран. Сега е активен период за неоосманистката идея на Балканите, изтъкна той. По думите му показването на филми като нашумелият „Великолепният век” в България имат за цел да докажат, че Турция винаги е била част от Европа. Според директора на Националния исторически музей подобни творби ще доведат до възмущение на мюсюлманите, които ги гледат, от „гадните българи”. Възможно е някои от тях дори да се радикализират.

Снимка: Al Jazeera

Известно е, че турските и катарските сили за сигурност работят заедно от известно време, подчерта Велков. („Ал Джазира” е катарски телевизионен канал – б.ред.) По думите му няма опасност от военна намеса на Турция в страната. Анкара иска чрез нас да осигури създаването на Зона за сигурност в северна Сирия и по този начин да завземе части от териториите на страната, коментира проф. Димитров.