Далеч от размерите на едно от най-очакваните събития в световен мащаб, първата церемонията по връчване на наградите на филмовата академия на САЩ се провежда пред очите на едва 270 души, присъствали на вечеря в Blossom Room в Hollywood Roosevelt Hotel на 16 май 1929 г. Билетът за вход струва 5 долара, а сред участниците във вечерята няма особено напрежение, тъй като имената на победителите са известни от 18 февруари, цели три месеца по-рано.

Първите наградени филми са заснети между 1 август 1927 г. и 31 юли 1928 г. Първоначално гласуват всичките членове на Академията, като номинират кандидатите във всички категории, като след това пет комисии определят десетимата претенденти с най-много гласове за номинации в по три категории. Компетентно жури от петима членове отличава финалистите. От 23 март 2002 г. насам, церемонията по награждаването се състои в специално посветения на това "Дом на Оскар"-ите – кинотеатъра "Кодак” в Холивуд, недалеч от Рузвелт Хотел.

Награда на филмовата академия на САЩ, сведена до семплото "Оскар”, е най-значимата филмова награда не само в САЩ, но и най-престижната в световен мащаб. Връчва се всяка година от Академията на филмовите изкуства и науки – професионална почетна организация, в която актьорите-членове имат най-голям дял в гласуването.

Наградите са известни като "Оскар"-и от името на статуетка, която наградените получават – фигура на изправен рицар, подпрян на меча си. Не е съвсем ясно как наградата получава името си, но най-популярната история гласи, че библиотекарката на Академията Маргарет Херик, виждайки статуетката на една маса, възкликва: "Досущ прилича на моя чичо Оскар!“. За първи път обаче името се употребява от Уолт Дисни през 1934 г., а въпреки че в пресата името набира популярност към края на 1930 г., Академията го приема официално употреба едва девет години по-късно.

От 1969 г. насам церемонията се излъчва наживо в над 100 страни по света и се радва на огромен интерес. Преди отварянето на пликовете в деня на церемонията само двама души знаят резултата от гласуването на членовете на Академията, а имената на спечелилите са една от най-добре пазените тайни във филмовата индустрия.