Когато в последните няколко дни бяха обявени номинациите за "Футболист на годината" в Англия, много хора гледаха списъка на така наречените "футболисти на сезона" с леко разочарование. Голяма част от него беше породено от две причини - отново доминираха играчи от "голямата четворка" в Премиършип, а за сметка на това липсваше името на Димитър Бербатов. Българинът пристигна в Тотнъм през лятото от Байер (Леверкузен) срещу 10,9 милиона паунда. Един трансфер, който много от неутралните фенове определяха като бъдещ провал, имайки предвид, че в Тотнъм никога не са били мъдри при транферите си за много пари. Сергей Ребров, Елдер Пощига, Дийн Ричардс - всички те дойдоха срещу сериозни суми, а не успяха дори да се доближат до оправдаване на вложените за тях пари. И сега на Бербатов нямаше да му е лесно.
От първия си ден при "шпорите" обаче Бербатов е с класа над останалите. Когато Тотнъм беше пометен от Болтън в първия кръг на сезона, единственото позитивно нещо в този ужасен ден беше представянето на Бербатов. Този мач беше последван от първия му гол за Тотнъм още в дебюта му на "Уайт Харт Лейн" срещу Шефилд Юнайтед, като попадението беше съпътвствано от ново добро представяне. Въпреки че в дадени моменти от сезона Бербатов изпитваше трудности, що се отнася до вкарването на голове, в играта си българинът беше много постоянен във всички мачове. Дори когато нямаше попадения, Бербатов беше постоянна опасност пред противниковата врата и често асистираше за головете на своите съотборници. Невероятното му поемане на топката и способността му да я задържа създадоха на останалите играчи на "шпорите" редица голови положения.
Чудесното му взаимодействие с Роби Кийн в атака е една от основните причини за доброто представяне на Тотнъм през този сезон. Умението му да се адаптира към съотборниците си и към тима като цяло е нещото, което помогна на Бербатов и е важна причина, която обяснява защо той успя, докато много други се провалиха. Това, че може да се справя с напрежението, е друго забележително качество. Изглежда той е способен да натиска "пауза" в определени периоди от мача и след това да рестартира по свое собствено желание, без да е зависим от който и да е от другите играчи.
Всички знаем, че в днешно време футболът се играе за пари, но както Бербатов демонстрира с отказа си да премине в Манчестър Юнайтед през лятото, става дума и за качеството на играта. Да играеш всяка седмица е начинът, по който един футболист може да се докаже пред отбора и пред феновете, а това му беше позволено в Тотнъм. Класата на Бербатов е неоспорима и ще е истински удар на Тотнъм, ако "шпорите" успеят да задържат играча, който направи сезона ако не успешен, то поне многообещаващ.
Така за мен беше истински шок да прочета номинациите за "Футболист на годината" и да не намеря името на Бербатов между високоплатените и често надценявани звезди. Тук не става дума за лични пристрастия и за любими играчи, в този случай - за пладнешки обир. А за футболист като Бербатов, който е играл толкова постоянно през целия сезон и не е получил никаква награда за представянето си, това е просто несправедливост.
Андрю Халит, ITV Sport
превод: ЦВЕТЕЛИНА КЕМАЛОВА