За европейското първенство по футбол през 2016 година брoйката на участниците ще се увеличи от 16 на 24. Решението е взето от комисията по развитие към УЕФА и одобрено от изпълнителния комитет на европейската футболна централа на заседанието във френския град Бордо.

"Има няколко причини за увеличаване на броя на отборите финалисти. Със сигурност първенството няма да загуби от качеството си", заяви немската футболна легенда Франц Бекембауер.

Президентът на УЕФА Мишел Платини отдавна лансира идеята за увеличаване броя на участниците на шампионата на Стария континент. По този начин почти половината от европейските страни (53) ще са финалисти. Така вече ще е достатъчно даден отбор завърши на трето място в квалификационната си група, за да се класира за еврофиналите.

Членът на изпълкома Герхард Майер-Форфелдер пък оповести, че турнирът за купата на УЕФА ще се нарича УЕФА Европейска лига от сезон 2009/2010 година.

Междувременно изпълнителният комитет на УЕФА обяви, че Украйна и Полша остават домакини на Евро 2012.