Отборът на Барселона измъкна много мъчно 1:0 над Осасуна в среща от 22-рия кръг на Примера, играна в Каталуня. Домакините страдаха цели 87 минути преди резервата Шави да вкара след феноменално отиграване на младока Джовани дос Сантос. Срещата се игра при много тежки атмосферни условия с оглед проливния дъжд, който се изливаше над „Камп Ноу". С успеха „синьо-червените" скъсиха дистанцията до лидера Реал Мадрид на 6 точки.

Каталунците започнаха с традиционен домакински натиск. В 7-ата минута направилият страхотен мач в четвъртък Лионел Меси стреля покрай гредата след ефектен пас на Анри. В следващата атака Монреал отправи много опасен шут, който се оплете от външната страна на мрежата на Валдес. Най-общо казано „блаугранас" плетяха постепенни атаки, докато гостите от Памплона се опитваха с малко пасове да стигнат до съперниковата врата.

""

В 29-ата минута за сетен път този сезон блесна геният на Андрес Иниеста. 23-годишният испански национал премина по брилянтен начин отбраната на наварци, излъга вратаря от много малък ъгъл, но притичал защитник изби топката от голлинията. В следващата атака попадение на Габи Милито с глава бе отменено заради засада. В края на полувремето съдията не отсъди спорно положение в полза на гостите след сблъсък на Дзамброта със Сола.

""След почивката играта на Барса ставаше все по-нервна с всяка минута. Опасността да не се възползват от грешката на Реал Мадрид и хлъзгавият терен им пречеха да организират сносни акция. Тимът на Осасуна се бранеше с много защитници и това допълнително затрудняваше момчетата на Франк Рийкард. Смените на холандския специалист обаче се оказаха решаващи.

Рийкард пое риска да извади Анри и Меси, включвайки в игра 18-годишния Дос Сантос и Роналдиньо. Мексиканският младок се отблагодари на наставника си по изключителен начин. Дос Сантос пое по завиден начин топката на тежкия терен и подаде към Иниеста. Изстрелът на халфа бе избит, но добавката от 15 метра на другата резерва Шави сломи наварци. Оставащите минути бяха изключително нервни, като Барса не съумя да овладее топката, а се върна дълбоко в отбрана. В 93-ата минута Виктор Валдес улови много силен изстрел на Хави Гарсия, който можеше да „отреже главата" на Франк Рийкард.

В крайна сметка попадението на Шави Ернандес запази интригата в шампионата, след като разликата с Реал Мадрид беше скъсена на 6 точки. Тимът на Сиганда пък е над чертата само заради по-добрата си голова разлика от Мурсия.

БАРСЕЛОНА: Валдес; Дзамброта, Тюрам, Г. Милито, Абидал; Маркес , Иниеста, Деко (81 - Шави); Меси (68 - Роналдиньо), Къркич, Анри (63 - Дос Сантос);
Наставник: Франк Рийкард

ОСАСУНА: Рикардо; Аспликета, М. Фланьо (46 - Астудийо), Кручага, Монреал; Хави Гарсия, Пунял (90 - Пандиани), Хуанфран, Плашил, Вела; Сола;
Наставник: Хосе Анхел Сиганда

Снимки: Reuters