Избори 2026
Последни новини

Министър Вълчев: Промените в образованието отпреди 10 години са контрапродуктивни

Пълната забрана на телефоните за учениците обхваща и междучасията, и заниманията по интереси

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  20:51 ч. 30.03.2025 г.

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев предлага повече часове по математика, повече часове по природни науки и до 20% повече български език и литература.

„Аз лично мисля, че в най-голяма степен трябва да се увеличат часовете повече по литература, отколкото по български език, също така - малко по история и малко по география“, заяви той в предаването „Защо, господин министър“.

„Днешните деца ще бъдат активни и през 2070 г. – ние не можем да отгатнем как ще се развие светът, но можем с увереност да предложим, че ще живеят в ерата на променящите се професии, които ще изискват повече и по-широки умения. Счетоводителят, който само осчетоводява много лесно може да бъде заменен, но счетоводителят, който може да прави и много други неща, ще бъде заменен много по-трудно“, коментира Красимир Вълчев.

По думите му трябва да се върнем към широката общообразователна основа, тъй като тя ще осигури по-голяма адаптивност. Според министъра е необходима и солидна хуманитарна основа, защото днешните деца ще живеят в ера на ефективно взаимодействие на хора и изкуствен интелект.

„Математиката дава умения като абстрактна интелигентност, дисциплина на мисленето, креативност, концентрация“, посочи Красимир Вълчев.

Той заяви, че бързата промяна в учебния план може да се направи за учебната 2026/2027 година.

„Промяната в учебните програми е твърде времеемка и ще отнеме 4-5 години. Започнахме с обсъждане на концепции“, обясни министърът.

По думите му промените, които са били направени преди 10 години, са били контрапродуктивни в някои отношения – че са били по-амбициозни и че децата са били натоварени с повече съдържание.

Националното външно оценяване след 7. клас

„През последните 10 години се увеличава тежестта на изпитните задачи, които са свързани с меренето на умения, които предполагат свързване на знания“, посочи Красимир Вълчев за националното външно оценяване след 7. клас.

Математика с природни науки и БЕЛ с обществени науки: Да има ли интегрален изпит след 7. и 10 клас?

„Основният дискусионен въпрос е дали да има интегрален изпит след 7. и 10. клас – дали да има математика с природни науки и български език и литература с обществени науки“, обясни той.

„Често водим дебатът дали да отпадне външното оценяване след 4. и 10. клас“, посочи министърът и уточни, че изпитите след седми клас са свързани с кандидатстване и профилирането на учениците.

Преди дни ВАС обяви нищожност на разпоредби от наредбата да оценяване на резултатите от зрелостните изпити в 12. клас.

Ако всеки има претенции към оценките от матурите, ще се стигне до невъзможност за кандидатстване

Предмет на оспорване в съдебното производство е разпоредбата на 82, ал. 1 от Наредба № 11/2016 г. /обн. ДВ, бр. 74/2016 г., в сила от 20.09.2016 г./, която гласи, че „Оценките от държавните зрелостни изпити са окончателни.“

„Ако отменим тези текстове, това означава всеки един от нас да предявява претенции оценката от матурата да му бъде променена в дипломата и да искаме да се явим отново. Това би довело до анархия в системата и невъзможност за кандидатстване. Ако и на последна инстанция се потвърди това решение, ще измислим вариант, при който да няма тези последствия“, заяви Красимир Вълчев.

Пълна забрана на мобилните телефони

Той коментира и темата с мобилните телефони и посочи, че при пълна забрана, учениците няма да ползват телефоните си не само в клас, но и в междучасията, и при дейностите по интереси.

„Те трябва да се концентрират в следващия час, да излязат навън, да се освежат“, посочи министър Вълчев.

Той отново призова родителите да ограничат използването на екраните от децата си.

„Телефоните водят до пристрастяване, имат по-интересно съдържание от това, което децата трябва да учат и водят до развитие на така наречената когнитивна нетърпимост“, посочи министърът в началото на разговора.

Какво още коментира образователният министър и какво смята за увеличението на учителските заплати - чуйте във видеото.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

 Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK  

Най-четени
Най-нови
DARA създаде масова истерия: Водещите на сутрешния блок в Кипър направиха танца на Bangaranga на живо в ефир

DARA създаде масова истерия: Водещите на сутрешния блок в Кипър направиха танца на Bangaranga на живо в ефир

Жълт код за значителни валежи в няколко области утре. Други - с жълт код за силен вятър

Жълт код за значителни валежи в няколко области утре. Други - с жълт код за силен вятър

Гърция ще изтегли противовъздушните системи "Пейтриът", разположени за защита на България

Гърция ще изтегли противовъздушните системи "Пейтриът", разположени за защита на България

Издирваният Силви от Средногорци е открит мъртъв

Издирваният Силви от Средногорци е открит мъртъв

Стотици българи писаха на британски музикален продуцент след молба на DARA  да направи колаборация с него

Стотици българи писаха на британски музикален продуцент след молба на DARA да направи колаборация с него

Денков: Дори Борисов и Пеевски не са се опитвали така да ограничат правата на опозицията като "Прогресивна България"

Денков: Дори Борисов и Пеевски не са се опитвали така да ограничат правата на опозицията като "Прогресивна България"

Минималната пенсия ще бъде по-висока от 1 юли

Минималната пенсия ще бъде по-висока от 1 юли

Сграда с апартаменти се срути в Германия, български гражданин е сред издирваните под руините (ВИДЕО)

Сграда с апартаменти се срути в Германия, български гражданин е сред издирваните под руините (ВИДЕО)

Румен Радев: Не искаме нищо повече от това, което е в Германия, но и нищо по-малко

Румен Радев: Не искаме нищо повече от това, което е в Германия, но и нищо по-малко

Случаят с мъжа, открит мъртъв на Витоша: Възможно е да е бил нападнат от кучета

Случаят с мъжа, открит мъртъв на Витоша: Възможно е да е бил нападнат от кучета