„Възможно е да възприемем в закон надценката да е до 30% на хранителните продукти.“ Това обяви министърът на земеделието и храните Георги Тахова пред bTV.
Той даде и примери с други държави членки на ЕС, където има закони за търговията на дребно.
„Във Франция в този закон е указано, че надценките не могат да превишават 30%. В техния закон промоционалните продажби на сегмент от продукт не могат да са над 25%“, обясни Тахов.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Той добави и че таксите за производителя може да се възприеме да не са задължителни.
Подготвяме закон, който да защити правата на доставчиците, не да ощетим операторите по веригата, каза още той
„Искаме да защитим всички агростопани, но не искаме да нарушаваме правата на операторите по тази агрохранителна верига. Когато защитим правата на производителя при неговите доброволни търговски отношения, това неминуемо оказва и влияние и ще се усетят облекчения и при правата на потребителя“, каза той.
Тахов обясни, че иска законът да е готов до месец и да бъде обсъден на всички нива.
„Готовите текстове ще се изпратят към Министерството на икономиката, защото регулацията се извършва именно от Комисията за защита на конкуренцията, както и от Комисията за защита на потребителя. Ние дефинираме порочни практики в сектор „Земеделие“, регулацията ще се извършва от икономическото министерство. Преди да е готов законът окончателно ще се обсъди с браншовите организации и всички замесени в него. Ние не искаме да променяме принципите на пазарната икономика“, коментира министърът на земеделието и храните.
Той каза и, че е у нас дългата хранителна верига, която може да сложи големи надценки на хранителните продукти е дефинирана в закона като порочна практика:
„Там 5-ма души са сменили собствеността на продукта. При дългите доставки има т.н. трансферно ценообразуване - това са различните нива на доставка през различни търговци, които увеличават цената. Тук влиза функцията на НАП, оттам трябва да обследват и санкциите минават през закона за корпоративното подоходно облагане. Късата верига на доставка, при млекопреработка например, големите предприятия се договарят с търговската мрежа директно.“
Министър Тахов добави, че подкрепя всякакво изразяване на граждански права и той и семейството му са били солидарни в деня на бойкота на супермаркетите.
А след работната среща при премиера Росен Желязков в министерството веднага са започнали да се готвят по новия закон за агрохранителната верига.
Министър-председателят свика съвещание заради високите цени на храните вчера.
По думите на Желязков е очевидно, че има проблем във веригата на доставките. Това се дължи на практики, които следва да бъдат установени от антимонополния орган, но и от органите по приходите – НАП, „Митници” и т.н.
„Ще анализираме проблемите и възможните решения в системата на изпълнителната власт и предложения към законодателната. Цените са функция на пазара и нямаме съмнение в това. Няма да предприемем административни мерки, които ще доведат до изкривяване на пазара, но ще предприемем такива за честно ценообразуване с яснота какво се случва по цялата верига”, заяви вчера премиерът.
А днес министър Тахова бе категоричен, че готвеният законопроект на ниво Министерски съвет е различен, от тези изготвени от БСП и „Възраждане“.
„Не искаме да се бъркаме в принципите на пазарната икономика. През защита и права на производители и доставчици искаме да гарантираме редукция на цените, което да се усети в цените“, обясни земеделският министър.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK