„Проблемите по зимните ни курорти са от години и те са свързани със законодателството на нашата страна. Липсва големият разговор за българския туризъм, а той включва всичко, което е свързано с него. Важни са и другите институции, важна е входящата инфраструктура".

Това каза служебният министър на туризма Евтим Милошев в "Защо, господин министър". По думите му трябва да се промени законодателството, за да се даде възможност лифтовете да се развият спрямо нуждите на зимните ни курорти и спрямо всички екологични критерии. 

"За хора, които идват от Алпите, е необяснимо как на Банско няма втори кабинков лифт. Иначе те са очаровани от България, но другото не го разбират. Нима в Алпите екологичните критерии са по-ниски – точно обратното. Туризмът пази екологията, защото за да инвестираш в него и да го развиваш, трябва да пазиш основното нещо – природния ресурс", каза Милошев.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според него има нещо сбъркано в нашата страна по отношение на представите за екология и туризъм. 

„Постоянно новините са пълни с това, че горите на България се изсякоха, а нямаме място да направим една писта или едно съоръжение, което през лятото ще гаси пожарите в планината. Това е неразбираемо за хората в Алпите", каза още министърът на туризма.

Очакванията са този зимен сезон малко над 3 милиона чужденци да дойдат у нас. От тях с цел туризъм са около 2 милиона, а от тях около 300 000 ще посетят зимните ни курорти с цел ски почивка.

По думите на Евтим Милошев останалите са с цел СПА туризъм, градски или медицински туризъм. По отношение на градския туризъм България е много атрактивна дестинация, допълни той.

Колко по-скъпи ще са ски картите тази година?

 

ДДС за спортните съоръжения от 9% стана 20%.

„Нормално е тази разлика от 11% да се отрази директно на ските и да промени цената на ски картата. Позицията на Министерството на туризма е категорична в това отношение – всички алпийски държави имат тази преференция в тяхното ДДС. По този начин нашата карта става неконкурентоспособна спрямо водещите алпийски държави", обясни Милошев.

"От друга страна, общият туристически продукт през зимния сезон в България – настаняване, хранене, емоция, е изключително конкурентоспособен. Аз твърдя, че българският туристически продукт е най-конкурентоспособен по съотношение цена/качество", заяви министърът.

Как присъединяването ни в Шенген и по суша ще се отрази на туризма?

„Очакванията ни са в близките години около 300 милиона лева на година допълнително да влязат в българския туризъм заради приемането ни в Шенген и по суша“, каза служебният министър на туризма.

По отношение на летния туризъм той бе категоричен, че бъдещето на българското Черноморие е добро и този туристически продукт ще се развива.

„Съотношението цена/качество ще продължава да бъде в полза в наша полза“, на мнение е Евтим Милошев.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK