Останките от историческия римски град Рациария, намиращи се в село Арчар край река Дунав, са застрашени от набези на иманяри, разкопаващи безпардонно района. Местността в област Видин е тържище на едни от най-великите антични находки. Иманярите претърсват мястото, за да открият съкровище, което да разпродадат на черния пазар. Това пише в свой материал Вашингтон поуст в петък.

Археологът Красимира Лука, твърди че областта е нападана многократно от крадци, които копаят, търсейки древни монети и бижута. Всичко останало, включително ценни керамични съдове и исторически значими артефакти, е разбито на парчета.

„Разрушаването на тези артикули, не е просто престъпление, а непоправима трагедия”, заявява археологът. „В момента, в който екипа ни напусне мястото, иманярите се появяват. Това е загубена кауза.”

България е разположена на кръстопътя между много велики цивилизации, като по историческо наследство я изпреварват само Италия и Гърция. Независимо от това изданието отбелязва, че страната ни е безсилна да опази своите древни ценности, като по-този начин лишава света от част от историческо му наследство. От това страда също туризмът в държавата, който така силно се нуждае от подобрение.

Според полицейските доклади, всеки ден над 50 хиляди души се ангажират да претърсват страната, населявана от малко над 7 милиона души. Цитирайки старши полицай Ангел Папалезов изданието отбелязва, че са изнесени стотици хиляди артефакти, от които дилърите на антики печелят над 40 милиона долара.

Рациария се оказва обект на най-драстични посегателства през последните 20 години, след падането на комунизма. Според западни експерти областта представлява световно значима археологическа местност, която е подложена на сериозна опасност.

„Рациария е от археологическа и историческа значимост не само на регионално и национално ниво за България, но и на международно за изучаване на Римската Империя”, твърди Джейми Бъроус, археолог в Нотингамския университет, прекарал няколко години изследвайки съответния регион.

През счупените прозорци на изоставена къща в Рациария, се забелязват дупки в пода, дълбоки над три метра, изкопани от „ловците на съкровища”.

„Иманярите използвали къщата, като скривалище, където могат да копаят без да бъдат обезпокоява от полицията”, разказва Красимира Лука. „Ако все пак ги хванат крадците твърдят, че са щели да предоставят откритията на музея.”

Отритите съкровища и монети са разпродадени на хора, които ги изнасят контрабандно в чужбина. Римските антики от Рациария могат да бъдат открити в заложни къщи и старинни колекции по целия свят.

За иманярите тази част на България, иначе водена от е Евростат като „най-бедния район в Европейския съюз”, представлява неустоимо изкушение.

Лука разказа историята на трима мъже, живеещи в село близо до Видин, които открили златни монети и ги продали на контрабандисти за 1500 евро, което се равнява близо на четири месечни заплати в България. Месеци по-късно същите монети били продадени в Германия на много по-висока цена.

След като 50% от жителите на Арчар са безработни, кметът на града Емил Георгиев, не в състояние да спре ежедневните атаки на иманярите, които търсят съкровище, което може да промени живота им.

„Обикновено те работят късно през нощта или през почивните дни” , обяснява кмета, като добавя, че 20 жители на селото са заловени в рамките на изминалата година, като били принудени да извършват обществено полезен труд.

Кметът на селото разкри, че са наскоро са получи държавни средства, които да гарантират работни места за едва осем души, които би следвало да охранят археологична местност.

Областният управител на Видин, Цветан Асенов, обяснява, че съхранението на археологическата местност и отваряне и за туристи, са едни от главните му приоритети, но това не било лесна задача в условията на криза.

Експерти заключват, че няма начин да се измери степента на ограбване в района.