Хората със синдром на Даун могат да бъдат функциониращи личности, а не бреме за себе си и за своите близки. За това са категорични родители на български „слънчеви деца”.
За пета поредна година Сдружението на родителите на деца със синдорма на Даун издава и благотворителен календар с участието на известни лица. Тази година кампанията е под надслов „И аз съм тук”.
„Обществото ни е незряло, не сме си самодостатъчни, не мислим, че има хора в неравностойно положение”, заяви в студиото на „Тази сутрин” председателят на сдружението Тони Маринова.
Тя признава, че когато се ражда дъщеря й е била много различен човек: „Смятах, че хората с увреждане са едно наказание за себе си и за близките си. Неслучайно ми се размаха пръст отгоре и ми се показа другата гледна точка към живота”.
В студиото беше и 37-годишната Йорданка, която работи в хотел, асистент масажист е в младежкия клуб „Аз мога” и се занимава със спорт. „За мен е огромна чест да помагам на децата, усещам детската им радост”, сподели тя.
Майки й Виолета призна, че за нея шокът в началото е бил огромен – година по-рано родила здраво момиче. Лекар даже й казал „обръщайте внимание на здравото си дете, те (тези със синдром на Даун) и без това не живеят дълго” – в онези времена, средно по 16 г.
Сега обаче синдромът е много по-добре проучен от съвременната наука. Това обаче не означава, че хората се отнасят с повече разбиране.
Как се преодоляват трудностите? Според Виолета е нужно търпение и внимателно наблюдение за това в какво детето се справя най-добре, за да бъде поощрявано да се развива именно в тази посока.