Не МВР, а ние, като общество, трябва да кажем "Стига вече". Това заяви председателят на Единната народна партия Мария Капон в студиото на „Тази сутрин” по bTV. Тя определи поведението на органите, които разследват побоя и убийството на 18-годишния Тодор от Враца, като непристойно. По думите ѝ само след като се обединим като общество ще успеем да се противопоставим на безчинствата на мутрите, които правят каквото си искат в страната.
Случаят с Тодор за пореден път показва, че обществото има много нисък праг да се доказва на улицата. Но когато трябва да сме заедно и да отстояваме важни за държавата неща – нас ни няма. Така фоторепортерът Ладислав Цветков коментира трагедията със загиналия младеж. Според него камерите и смартфоните дават изключителна сила на обикновените хора да извадят насилниците от анонимността им. Въпреки това преди да снимаме в случай на насилие е по-важно да окажем помощ на жертвата.
Експертът по бойни изкуства Маноил Манев се съгласи с твърдението, че най-адекватната и правилна реакция в случай на насилие е да „извадиш насилника от анонимност” като викаш за помощ и позвъниш на отговорните служби. Експертът припомни, че е незаконно да си безучастен наблюдател на насилие – по закон всеки очевидец на подобни инциденти е задължен да оказва помощ.
Манев отбеляза, че тренировките и уменията по който и да е боен спорт не могат да се сравняват с физическата саморазправа на улицата.
Той предложи три крайно необходими законови промени. Според експертът по бойни изкуства трябва да се променят текстовете за хулиганство и да се заложат по-тежки наказания в закона. Втората необходима промяна е да се контролира продажбата на хладни оръжия. Те не са на регистрационен режим, а твърде чест се използват при саморазправа при улични сбивания. Третата промяна засяга отказът от оказване на помощ в случаи на насилие. Трябва да се въведат наказателни мерки за подобно поведение смята експертът.
Друг начин за превенция е всеки персонално да се замисли над собственото си поведение, изтъкна Ладислав Цветков.