Колкото на един народ му е по-дълга историята, толкова повече празници има. Това каза в предаването „Тази сутрин” по bTV Тодор Чобанов, заместник-кмет на София по културата и историк.
В историята на всеки народ има моменти на възход и падение. Нормално е миговете на триумф, на утвърждаване на националните идеали да бъдат празнувани и 22 септември е такъв ден, допълни той.
Това е една извоювана победа, не е както може би някои си представят – спонтанно, изведнъж и просто така. Това е резултат от дълъг процес, който започва след Съединението с тежка дългогодишна дипломатичесна криза, изолация на България, много трудно признаване на новия български владетел Княз Фердинанд, интензивни совалки, изтъкна той.
Съединението е първият голям триумф на новата възстановена българска държава. Разбира се, той коства главата на нашия Княз Александър I, една много тежка, макар и кратка война със Сърбия, за щастие, българският дух се оказва несломим, и след това започва дълъг период на дипломатическа работа, посочи още Тодор Чобанов.
Според историка 1908 г. е избрана изключително умело. "Това е период, в който на никого не му се занимава с войни, тоест европейските велики сили не са настроени за конфликти. От друга страна, имаме известни спорове между Франция и Германия около Мароко и колониалните въпроси. От трета страна, важно за България е било, че Австро-Унгария, която още от 17 век проявява апетити към Западните Балкани, е решила да анексира Босна и Хергеговина. Това е било известно на Фердинанд и именно затова в началото на септември той заминава за едно уж официално посещение за 60-годишнината от възцаряването на австрийския император, но всъщност на тайна среща с него, за да се уточни бъдещото съвместно действие по отношение на Балканите - България ще обяви независимост, а Австро-Унгария ще анексира Босна и Херцеговина", обясни Чобанов.