Прекалено много права и малко задължения пораждат проблемите при управление на етажната собственост, коментира Гергана Благиева от Министерството на регионалното развитие и благоустройството пред "Тази сутрин".

Затова се предвиждат и промени в закона, добави тя.

Снимка: bTV

Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще изработи нови правила за управление на етажната собственост, които да доведат до по- качествена поддръжка на сградния фонд и въвеждане на механизми на контрол за лицата, предоставящи услугите на професионално управление на етажната собственост. 

МРРБ е стартирало и обществен дебат, а граждани могат да изпращат своите идеи. На ден се получават около 10-15 предложение, което говори за голяма активност, добави Благиева.

Снимка: bTV

Основно се предлагат решения за неизрядните платци в блока. Предвиждат се санкции, които да са обвързани с плащането на данъка за имота ни.

Например, ако не си платим за поддръжка на входа, тази сума да се причислява с лихвите към местните данъци. И ако не бъдат платени, да се подават към общината, която да ги събира с местните данъци и такси.

Снимка: bTV

Друго предложение е таксата за етажната собственост да е процент от минималната работна заплата.

Трябва да бъде завишени и изпълнението и контролът на правата на етажната собственост, защото сега това е оставено на саморегулацията на живущите, посочи Гергана Благиева.

Снимка: bTV

В столичния квартал "Стрелбище" именно това води до случай, който може би е събирателен за много от кооперациите. Блок има двама домоуправители, а голяма част от хората не си плащат таксите.

Казват, че не искат нито картините във входа, нито поддръжката и украшенията. Постоянните скандали са на път да откажат млада жена да поддържа входа. Така в блок 95 има двама домоуправителя, но нито един от тях не получава необходимите 2/3 подкрепа от съседите.

Снимка: bTV

В такива случаи законът може да предвижда назначаване на служебен домоуправител, коментираха в студиото на „Тази сутрин” от Националното сдружение  на "Недвижими имоти".

Снимка: bTV

Друг проблем са и старите асансьори, за които също често не се плаща, но едно от предложенията за изключване на първи и втори етаж от поддръжката, не винаги може да е ефикасно. Това е така, понеже в сградата може да живее или човек в неравностойно положение, или майка с дете и количка.

Снимка: bTV

Затова трябва да се измисли ефективен механизъм за разпределение на таксата между живущите относно асансьора.

Продължават да се приемат предложения за Закона за управление на етажната собственост до 15 април.