Обикновено бирата е заслужената награда след всяко изморително изпитание, но не и в бирения шампионат. В Англия се проведе първото световно първенство по надбягване и пиене на бира, което събра десетки атлети от цял свят.

Регламентът е преди всяка обиколка, бегачите да изпиват по една бира от 355 милилитра, с алкохолно съдържание минимум 5%.

Атлетите нямат право да тичат, преди да са изпили бутилката си, като условието е да я обърнат над главите си, за да докажат, че е празна.

Победителят трябва да изтича една миля или 1,6 км, разделена на 4 етапа, като на всяка обиколка на стадиона има пункт за бира. Всеки, който не довърши бирата си или пък не успее да я задържи в стомаха си, получава наказателна обиколка.

Победителят в първото издание на бирения маратон е канадецът Кори Белмор, който финишира за 4 минути, 34 секунди и 35 стотни - своеобразен световен рекорд. Тайната на успеха му е, че успяваше да изпие бирите си за 8 секунди, без това да наруши темпото му на бягане.