С около 100 000 жертви и претоварена здравна система, САЩ са една от най-тежко пострадалите от COVID-19 държави в света. Пандемията се разгърна в страната на фона на нестихващи спорове между президента Доналд Тръмп и опонентите му за това има ли въобще такава болест, нужни ли са мерки за спирането ѝ, как трябва да се посрещнат нуждите на хората и кога ще може страната да се върне към нормалния живот.

Положението в различните щати и различните градове силно варира – в Ню Йорк се наложи починали да се заравят в масови гробове, докато други населени места преминават през тежката ситуация по-успешно. Едно от тези места оказва Чикаго, където е най-голямата българска общност зад Океана.

Там е и единствената българска погребална агенция, работеща в САЩ. Притежава я Нели Нова, която пристига в Чикаго през 1991 г., а е в траурния бранш вече близо 20 г.

„Не знам дали това е добра новина, но от българите имам само два случая, които бяха починали от вируса. В погребалния дом колегата има всеки ден по 3-4 обаждания, които са само от вируса“, разказва тя. По думите ѝ не може да се прави сравнение със ситуацията в Ню Йорк и бизнесът ѝ нито се е увеличил, нито е намалял по време на пандемията. Починали от COVID-19 има, но нашите сънародници са много малък процент.

Погребенията с поклонения са разрешени, но с изискване за до 10 човека и спазване на социална дистанция.

Цената за кремация в агенцията е около 1500 долара, а погребението излиза 4500 долара. Изпращането на тленните останки на покойника с ковчег до България излиза 7-8000 долара.

„В момента транспортирането на тленните останки извън Америка е почти невъзможно. Първо, че почти всички институции, за които трябва да се извадят документи, за да изпратим тялото са затворени. Всичко това става онлайн и аеролиниите в момента не приемат тленни останки за изпращане извън Америка.“, обяснява Нели Нова.

Именно заради по-добрата епидемична обстановка българите в Чикаго успяха да организират тържество за 24 май – но отново при спазване на всички противоепидемични мерки.