Фармацевтите на Острова също са на първа линия в борбата със заразата. Ива Иванова живее в Лондон от седем години и работи като фармацевт в Падингтън.

Според нея аптеките са ключов фактор за намаляване на натиска върху здравната система във Великобритания.

„Самата политика на държавата е такава, че хора, които нямат спешни заболявания, идват при нас, където можем да им кажем дали имат нужда да видят доктор“, разказа тя.

Чакането в спешното отделение в Лондон може да стигне до четири часа, а за час при личния лекар понякога се чака със седмици.

След обявяването на пандемията много от личните лекари започнаха да консултират пациентите си по телефона, а рецептите се изпращат електронно в посочена от пациента аптека. 

Ако пациентът е в рискова група или в самоизолация, доброволци доставят лекарствата до дома му.

„Англия като цяло има добра култура на доброволчество. Още вечерта, когато се обяви, че търсим доброволци, за да помагат на здравната система, ние търсихме 250 000 души. След 24 часа доброволците вече бяха 450 000“, разказа още Ива Иванова.

Така с помощта на новите технологии и големия брой доброволци, заразените с коронавирус в Англия, могат да бъдат преглеждани от доктор дистанционно и да получават лекарствата си, без да напускат своя дом.