Древна китайска практика помага на децата да смятат бързо и лесно. С нея дори 4-годишни могат да пресмятат двуцифрени и трицифрени числа.

Днес трудно бихме си представили броенето без съществуването на цифрите. В най-стари времена това ставало само чрез пръстите. Но с напредването на човечеството търговците имали нужда от нещо, което да им помага, за да управляват по-добре стоката си. Така 3000 години преди новата ера се появява абакусът. Смята се, че произходът му е някъде от земите на древен Вавилон, Индия или Китай. И до днес обаче на Изток той се практикува.

„Това е древно китайско сметало, нарича се абакус. Преди много години абакусът е представлявал дървена рамка с глинени топчета. При нас ние учим децата, че разделяме топчетата на небесни и земни топчета. Децата се учат да разпознават топчетата. Всяка позиция на топче е определено число и след определено време започват да си представят този абакус и така идва менталната аритметика”, обяснява Мариета Станкова, преподавател.

Менталната аритметика е част от училищните програми в Китай и Русия. А от две години е разпространена и в България. Чрез нея дори 4-годишните могат да пресмятат лесно и бързо двуцифрени, дори трицифрени числа.

Под формата на игра децата се влюбват в математиката още преди да са тръгнали на училище. Стават по-спокойни и по-концентрирани. Задържат вниманието си за по-дълго време и изграждат важни училищни навици.

Менталната аритметика е подходяща за деца между 4 и 12-годишна възраст. Според Мариета помагат доказано много и на деца със специални образователни потребности. От 2013 г. китайският абакус е част от световното нематериално културно наследство на Юнеско.