Близо 500 деца и младежи с увреждания са изведени от домовете през последната година и вече живеят в центрове за настаняване и защитени жилища.

Преди 2 години, когато стартира програмата за извеждане им от институциите, в специалните заведения живееха близо 1800 момичета и момчета.

Все още обаче остават близо 1000 деца, продължават и изоставянията.

Стъпка напред, стъпка назад

Напредък се отчита при 24-те деца настанени в двата нови центъра от семеен тип в Хасково. В подобни центрове вече има и момичета и момчета от домовете за деца, лишени от родителска грижа, което според неправителствените организации е недомислено.

„Имаме сигнали от колеги, че деца се местят и биват информирани, че ще бъдат преместени в рамките на 2-3 седмици, без те да бъдат подготвени”, каза Дани Колева от Национална мрежа за децата.

„Всички деца, които се намират в институции трябва да бъдат изведени и трябва да бъдат настанени в услуги или върнати в семействата”, категорична беше председателят на Държавната агенция за закрила на детето Ева Жечева.

Друга критика към програмата е краткото обучение на хората, които се грижат за децата в новите центрове.

„Обучаваха ни на справяне с определени поведения на децата, с деца с агресивно поведение деца с аутистични прояви, обучаваха екипа по принцип за работа в социалната сфера, как се води един случай на дете”, разказа социалният работник Емилия Стефанова.

Само за последния месец в подобни центрове са настанени 69 деца и младежи с увреждания.

От неправителствения сектор настояват усилията да се съсредоточат върху предотвратяването на изоставянето и попадането на децата в институции.

В страната, по правителствения проект наречен "Детство за всички", работят 52 центъра за настаняване от семеен тип и 8 защитени жилища.

"Мама"

За последните 2 години в страната са били осиновени над 260 деца с увреждания, 52 са настанени в приемни семейства, а 58 са се върнали при родителите си.

Сред тях е 12-годишната Теодора. Родила се с много увреждания и както все още често се случва, родителите й били посъветвани да я оставят в дом, защото няма да оцелее. През 2010 г. научили, че е жива.

„В началото като я видях, коремът ти се свива на топка, да те е страх да погледнеш. За 8 години 8 килограма е Теодора, толкова ги гледат”, разказа майката Цонка Тенева.

Откакто е с родителите си, Теди е преминала през 2 операции, укрепнала е, седи сама, казва "мама" и "баба".