Беше даден официален старт на новия парламент и се проведе първото заседание на депутатите от 47-ото Народно събрание.
Променен тон на политическия диалог, заявки за стабилно управление и ускорено темпо на работа белязаха първия ден от работата на народните избраници. 

Бърз избор на председател на парламента, емоционални встъпителни думи на политическите лидери и обща снимка на депутатите, без тези от партия „Възраждане“ – това бяха други знакови елементи от първите часове на новото Народно събрание.

Снимка: btvnovinite.bg

Предложение за кабинет и окончателно споразумение за мнозинство все още няма, но стана ясно, че консултациите за съставяне на правителство започват в понеделник.

Партиите дадоха и своите заявки – кой ще е управляващ и кой – опозиция, вече е ясно. Оформи се четворна конфигурация на властта.

В опозиция остават ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“. 

Снимка: btvnovinite.bg

Парламентът спази някои традиции – започна с клетва и химна на България и Европа. Но наруши други - всичко беше прието експедитивно, без дебат, а семейната снимка, вместо пред парламента – беше вътре в него.

Откриване

47-ото Народно събрание беше открито с химна на България и Европа и с клетва на народните представители.

Пръв към депутатите се обърна доайенът на парламента Силви Кирилов от „Има такъв народ“. Той призова за възстановяване на справедливостта: „Свободата не е да правиш каквото искаш, а да не правиш това, което не искаш“. 

Политическите послания

Още с встъпителните си декларации партиите се определиха – дали ще са управляващи, или опозиция. Най-голямата група, тази на Продължаваме промяната, призова за решаване на натрупаните кризи и проблеми.

Снимка: btvnovinite.bg

„Къде са били депутатите? Алчност, егоизъм, нехайство - не всички, но много от тях. Това трябва да спре днес. Не всеки да каже - искам да съм част от промяна. Време е да сложим край на корупция“, заяви съпредседателят на ПП Кирил Петков.

ГЕРБ се позиционира като опозиция и постави въпросителни около избора на 47-ия Парламент.

„Мнозинството е резултат от компромис. Много бяха лишени от глас заради машини и репресии. Илюзия е, че има безапелационна победа. Ние ще сме опозиция на ляво-либералното управление и няма да нагнетяваме напрежение“, посочи Десислава Атанасова.

Снимка: btvnovinite.bg

Обвинения за изборни репресии бяха в основата и на тезите на ДПС. „Трябва да прекъснем поредицата от предсрочни избори и да решаваме кризи – репресиите на МВР, арести, сплашване. В изборния ден - полицаи в секции, незаконно. Извращения от време преди 1989 г. Всеки да понесе отговорността си“, заяви Мустафа Карадайъ.

От БСП се обявиха за продължаване на промяната. И поставиха акцент върху факта, че ще има два варианта на бюджет, което е без аналог. „Имаме 3 конкретни задачи – закони, контрол за спазване и правосъдие. Ние имаме програма за 100 дни. Безпрецедентна ситуация - имаме служебен кабинет с бюджет и мнозинство с друг бюджет“, посочи Корнелия Нинова.

От ИТН обявиха, че ще помогнат за съставяне на кабинет и за постигане на стабилност. „Трябва да вървим напред и да направим промяната“, каза Любомир Каримански.

От Демократична България изразиха оптимизъм, че в този парламент – реформите ще са възможни. „Да отворим нова страница и се надявам, че ще успеем да свършим работата. Най-важно е, че властта трябва да има ограничения“, коментира Христо Иванов. 

От Възраждане акцентираха върху българщината. „Политическата ни класа доведе до разпъване между великите сили. Има нужда от достойни мъже. Търсих и намерих непримирими хора и сме тук. И ще ставаме повече. Не искаме да сме васална територия“, посочи Костадин Костадинов.

Първи решения

На финала депутатите избраха и председател на парламента – 34-годишният юрист Никола Минчев от ПП. „Ще работя и вярвам, че всички ще работим българският парламент да е място за градивни дискусии и да създаваме тези закони, които да ускорят развитието на страната ни“, допълни той.

Въпреки че регистрацията в зала посочи 228 депутати, оказа се, че са се заклели 239, а само един от ПП е под карантина. Заседанието приключи със семейна снимка.

Снимка: Ладислав Цветков

Парламентарните групи в Народното събрание ще са 7.

В духа на скоростното действие, депутатите приеха и своя правилник, а първото редовно заседание беше насрочено за следващата сряда.