След като Европейската агенция по лекарствата обяви, че е възможна връзка между ваксината на „АстраЗенека“ и необичайни тромбози, редица държави започнаха да въвеждат различни възрастови ограничения за използването ѝ.

Това се случва, въпреки че агенцията не препоръчва такива ограничения и заявява, че рискът от тромбози е много рядък, а ползите от ваксината остават в пъти по-големи.

У нас здравният министър съобщи, че се върви към общ европейски подход за забрана на ваксината за всички под 60 години, след което започна умуването какво да се прави с хората в тази възрастова категория, които вече са си поставили първа доза.

Сред тях е Стефка Антонова, която в момента чака втората доза.

„Много повече ме е страх от самия вирус, отколкото от страничните ефекти на ваксината. Надявам се, че първата като не ми е повлияла по този начин и втората няма да повлияе", казва Стефка.

У нас 240 хиляди души са като нея – с първа игла на „АстраЗенека“. От тях 47 хиляди са жени на възраст под 60 години. При общ европейски подход за забрана на ваксината за всички под 60-годишна трябва и общо решение – от коя ваксина да е втората доза на тези хора. У нас се обсъждат два варианта, обясни днес здравният министър.

„Всички хора, които желаят да си поставят „АстраЗенека“ като втора доза, да си я поставят, а тези, които не желаят да си поставят такава ваксина – за тях ще се вземе решение с какво тя може да бъде заменена“, разясни Ангелов.

Задачата, която трябва да решат експертните съвети е трудна, тъй като към момента няма резултати от приключило проучване, което да доказва безопасност и ефикасност при комбиниране на различни ваксини срещу вируса.

„Въпреки че се правят подобен род проучвания и докато не излязат официално такъв тип данни, ние не може да препоръчваме такъв тип комбиниране на ваксините, въпреки че се коментира в доста страни от Европа“, казва Цветелина Великова, клиничен имунолог.

Според изследванията рискът от тромбоза при ваксината на „АстраЗенека“ е много по-нисък, отколкото, ако се разболеем от COVID -19.

В същото време сайтът на Националната здравна служба на Англия се срина няколко минути, след като жителите на Острова на възраст между 45 и 50 години получиха възможност да се запишат за ваксина. До момента с първа доза са ваксинирани близо 33 милиона души – повече от половината население на Острова, а 21 милиона от тях са ваксинирани с „АстраЗенека“.