Станислас Вавринка сътвори сензацията на 1/4-финалите на Откритото първенство на Австралия по тенис, след като елиминира световния номер 2 Новак Джокович след 4-часова битка.

Швейцарецът победи съперника си с 2:6, 6:4, 6:2, 3:6, 9:7 и си осигури участие на полуфиналите на турнира.

В следващата фаза Вавринка ще се изправи срещу Томаш Бердих, който по-рано днес елиминира Давид Ферер.

През миналия сезон двамата се срещнаха в четвъртия кръг, като Джокович триумфира след 12:10 в петия сет.

Този път обаче швейцарецът взе сладък реванш.

"Миналата година беше много трудно на края. Играех най-добрия си тенис, бях много близо, но не успях. Той е невероятен шампион. Никога не се предава. Трябва да работиш много, много здраво, за да го победиш. Днес бях концентриран. Опитвах се да бъда агресивен при всяка възможност. Имах схващания в петия сет. Беше доста трудно. Опитвах се да се успокоя. Радвам се, че този път нещата се получиха", каза Вавринка.

За място на финала той ще срещне Томаш Бердих (Чехия), който също за първи път достигна до полуфиналите в "Мелбърн Парк".

Швейцарецът има три поредни победи и общо шест успеха в последните си седем мача срещу Бердих, като за последно те играха на Голям шлем в САЩ през миналата година и Вавринка триумфира с 3:6, 6:1, 7:6(6), 6:2.

"Сега най-важното е да се възстановя физически. Срещнахме сме няколко пъти миналата година. Играя добре срещу него. Той обаче е в добра форма, така че трябва отново да бъда на върха на възможностите си, ако искам да стигна до финала", коментира Вавринка.

Швейцарецът прекъсна серия от 14 поредни полуфинала на Джокович в турнирите от Шлема. Началото на двубоя не предвещаваше такъв край. Джокович взе четири поредни гейма, а с това и първия сет с 6:2.

Вавринка постепенно започна да намира играта си и след пробив в седмия гейм на втората част стигна до изравняване на резултата. В третия сет швейцарецът доминираше. Той поведе с 5:1 и не допусна изненада.
Четвъртата част вървеше равностойно до 3:3, след което Джокович взе три поредни гейма, за да изравни.

Джокович нанесе първи удар в петия сет в пробив за 2:1, но още в следващия гейм Вавринка си върна пробива. При 8:7 швейцарецът стигна до първи мачбол, при който Джокович прати воле в аут и швейцарецът триумфира.

Четвъртфинални срещи от Откритото първенство на Австралия по тенис:
8-Станислас Вавринка (Швейцария) - Новак Джокович (Сърбия) 2:6, 6:4, 6:2, 3:6, 9:7
7-Томаш Бердих (Чехия) - Давид Ферер (Испания) 6:1, 6:4, 2:6, 6:4