Французинът Гаел Монфис стана първият 1/4-финалист в мъжката схема на Откритото първенство на САЩ по тенис. Поставеният под номер 17 Монфис победи сънародника си Ришар Гаске с 6:4, 7:5, 7:5 и за първи път в кариерата си преодоля четвъртия кръг във "Флашинг Медоус".

24-годишният състезател пласира 14 аса и общо 40 печеливши удара по пътя си към успеха за 2:35 часа. Той взе първия сет след пробив в третия гейм. Монфис продължи да контролира мача и реализира решаващ пробив за 6:5, след което затвори сета при собственото си подаване. Гаске дръпна с 5:2 в третата част, но позволи на съперника си да вземе пет поредни гейма, което се оказа фатално.

Следващият съперник на французина ще бъде определен от мача между номер 3 в схемата Новак Джокович (Сърбия) и представителя на домакините Марди Фиш.