Водачът в световната ранглиста Новак Джокович (Сърбия) отпадна на четвъртфиналите на турнира от сериите "Мастърс" в Рим с награден фонд 3,2 милиона евро.

Джокович загуби от номер 6 в схемата Томаш Бердих (Чехия) с 6:2, 5:7, 4:6 за 2:22 часа.

Сърбинът, който е шампион от 2008 и 2011, спечели първия сет и водеше с 5:2 във втория. След това Бердих спечели пет поредни гейма и изравни.

В третата част Джокович спаси тримачбола, но при четвъртия Бердих спечели двубоя с 9-ия си ас.

Световният номер 1 миналата седмица отпадна във втория кръг на турнира от сериите "Мастърс" в Мадрид след загуба от българина Григор Димитров.

Джокович сервираше за мача при 5:3, но позволи на съперника си да стигне до обрат. За 27-годишния Бердих това е едва втора победа срещу Джокович в 15 мача. Той се класира за полуфиналите в турнира за пръв път в кариерата си.

На полуфиналите Бердих ще играе с победителя от испанския сблъсък между Рафаел Надал и Давид Ферер.

Успех на четвъртфиналите постигна Беноа Пер (Франция), който разгроми Марсел Гранойерс (Испания) с 6:1, 6:0 за 57 минути. В спор за място на финала Пер, който е номер 36 в света, ще срещне Роджър Федерер (Швейцария) или Йежи Янович (Полша). За 24-годишния Пер това е първо участие на полуфинал в турнир от сериите "Мастърс".