Роджър Федерер отпадна в третия кръг на турнира от сериите "Мастърс" в Шанхай с награден фонд 6,2 милиона долара.

Поставеният под номер 5 швейцарец загуби от французина Гаел Монфис с 4:6, 7:6(5), 3:6 след малко повече от два часа игра. Французинът взе първия сет и имаше пробив аванс във втория, но Федерер успя да стигне до тайбрек в него, който спечели със 7:5 точки.

В решаващата трета част Монфис поведе с 4:1. Федерер
имаше шанс да върне пробива в седмия гейм, но пропиля аванс от 40:15, а до края съперникът на бившия номер 1 нямаше проблеми и стигне до втори успех в осем мача срещу швейцареца.

Така той очаква победителя от срещата между номер 1 Новак Джокович (Сърбия) и Фабио Фонини (Италия).

Поставеният под номер 3 Давид Ферер (Испания) също отпадна в третия кръг след поражение от германеца Флориан Майер с 4:6, 3:6. Ферер, финалист през 2011 година, допусна четири пробива в двубоя, което се оказа решаващо.

Следващият съперник на Майер ще бъде седмият в схемата Жо-Вилфрид Цонга (Франция). Цонга пласира 13 аса при успеха със 7:6(5), 6:0 над японеца Кей Нишикори. Французинът се класира за трети път на четвъртфиналите в Шанхай след 2010 и 2012 година.

Шестият в схемата Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) се
класира за четвъртфиналите без игра след отказване на германеца Томи Хаас заради контузия в гърба.