Цветана Пиронкова отпадна от Уимбълдън. Първата ни ракета отстъпи на номер 4 в света и миналогодишна финалистка Агниешка Радванска с 1:2 сета.

Цвети започна страхотно мача, като поведе с 4:0, а в крайна сметка взе първия сет с 6:4. След това обаче полякинята подобри представянето си и спечели срещата след 6:3 и 6:3 в следващите две части.

Българката пласира 52 печеливши удара срещу 39 на съперничката си, но Радванска допусна само 11
непредизвикани грешки в двубоя срещу 27 на Пиронкова.

Пиронкова получи някакъв проблем в крака си в края на втората част, който определено й попречи да покаже най-доброто, на което е способна.

Така на четвъртфиналите Радванска, която вече има осем победи в десет мача срещу Пиронкова, ще спори с шестата в схемата На Ли от Китай. Първата ни ракета напуска турнира със 105 хиляди лири от наградния фонд и 280 точки за световната ранглиста, в която ще прогресира с 15 места до 57-ата позиция.

Ето как се разви срещата:

Първи сет:

Срещата започна великолепно за Цвети, която проби съперничката си още в самото начало, а след това спечели и подаването си. Последва още един пробив за Пиронкова, а след това българката не изпита никакви затруднения и със собственото си подаване - 4:0.

Световната номер 4 най-сетне успя да вземе подаването си чак в петия гейм. Подемът в играта й доведе и до пробив и така резултатът стана 2:4. Последва нов гейм за полякинята, която демонстрира класа. Цвети обаче не се предаде и не допусна грешка при свой сервис, като последната точка бе постигната след много красив удар.

Радванска обаче успя да запази разликата, спечелвайки доста трудно подаването си. В последния гейм от първия сет Пиронкова поведе с 40:0, но след това съперничката направи две поредни точки. Цвети обаче не се разколеба и взе гейма, с което и сета - 6:4.

Втори сет:

Втората част започна лошо за първата ни ракета. Радванска взе подаването си без да даде нито една точка на Пиронкова, а след това направи и пробив. Третият гейм бе оспорван, но в крайна сметка световната номер 4 надделя в него и поведе с 3:0. Веднага след това Цвети намали при свой сервис.

Българката можеше да стигне до пробив след това, но грешки в решителните моменти попречиха това да стане факт и така полякинята поведе с 4:1 гейма. Последва яростна съпротива на Пиронкова, която с няколко гениални отигравания се спаси от нов пробив. Радванска обаче игра стабилно при свой сервис и се доближи на гейм от трети сет. Цвети намали на 3:5, но за повече нямаше сили и загуби втория сет с 3:6.

Победителката Радванска.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Трети сет:

Последната част малко се забави, тъй като Пиронкова имаше нужда от медицински тайм аут, заради проблем с глезена. Българката показа, че ще се бори до последно още в първия гейм. При свой сервис тя направи обрат от 0:40, за да поведе в резултата. В следващата част полякинята отново поведе с 40:0, но този път успя да вземе гейма. След това обаче Радванска направи пробив и това се оказа ключово за развитието на мача. Двете взеха по още един гейм и резултатът стана 3:2 в полза на състезателката от Полша. И Радванска, и Пиронкова продължиха да взимат подаванията си. В крайна сметка Радванска стигна до успеха след 6:3 в решителния трети сет.