Цветана Пиронкова спечели първата си титла в турнир от Женската тенис асоциация след победа с 2:0 (6:4, 6:4) над Анжелик Кербер на финала в Сидни.

Това бе осми пореден успех на българката в Австралия, след като започна от квалификациите в надпреварата, но прегази всички съпернички по пътя си, включително и три тенисистки от световния Топ 10.

Цвети през сълзи: Мамо, татко, имаме титла!  >>

С успеха си Пиронкова записа и втора победа над Кербер в срещите помежду им. Преди това германката победи в Насау през 2011 година с 6:3, 7:5, а през 2012 година пловдивчанката спечели в Доха с 6:4, 6:1.

Цвети започна отлично и спечели подаването си, като загуби само едно-единствено разиграване в гейма. Последва ново страхотно представяне на българката и две възможности за пробив, но в крайна сметка Кербер успя да обърне всичко в своя полза и изравни.

Играта на германката тръгна и тя успя да вземе подаването на Пиронкова, с което стигна до пълен обрат в резултата - 2:1 гейма. Грешката веднага бе поправена и Цвети върна пробива, не без помощта и на самата Карбер, която направи двойна грешка в края на тази четвърта част.

В петия гейм отново "замириса" на пробив, след като германката поведе с 40:15. Пиронкова обаче показа характер и не само че изравни, но и стигна до успеха във втори пореден гейм, повеждайки с 3:2.

Походът на пловдивчанката продължи и в следващата част, когато реализира нов пробив. Цвети можеше да затвори седмия гейм при 40:30, но направи двойна грешка. Последва нов геймбол, който бе спасен от Кербер. В крайна сметка обаче след продължително разиграване германката върна брейка и намали на 3:4.

Изпуснатият шанс явно обезвери Пиронкова, която допусна лесно изравняване на резултата, като не успя да направи нито точка. Изключително важно обаче бе това, че българката успя да спечели подаването си в следващия гейм, тъй като това върна преднината й в резултата - 5:4. Последва страхотен пробив, изключително драматичен и изтощителен, който затвори първия сет - 6:4 за Цвети.

Вторият сет отново започна по най-добрия начин за Пиронкова, която взе подаването си и бе изключително близо до пробив във втория гейм, който продължи цели 13 минути. Най-добрата българска тенисистка изпусна 8 възможности да затвори частта и да пречупи съперничката си, но в крайна сметка опитът на Кербер си каза думата и германката изравни.

Отговорът на Пиронкова бе мълниеносен - спечелване на подаването си, последвано от изключително важен пробив, който докара резултата до 3:1 в полза на нашата представителка. За съжаление последва познат сценарий - Кербер се възползва от слабостите на Цвети и върна брейка, като така остана в играта, след което взе и гейма, в който сервира, което изравни резултата - 3:3. Лошите новини за Пиронкова обаче не спряха дотук, тъй като последва нов пробив в полза на германката и тя обърна всичко в своя полза - 4:3.

И точно тук Цвети показа израстването си - точно когато всички смятаха, че тя ще рухне психически заради изпуснатата преднина, пловдивчанката спечели два последователни гейма и докара нещата до 5:4 и сервиране за първата си титла. В решителния момент българката бе безапелационна и след две грешки на съперничката й, която прати топката в аут, Цвети триумфира.