След невероятна петсетова драма, продължила малко повече от пет часа, световният номер едно Новак Джокович се класира за четвъртфиналите на Australian Open. Този, който измъчи защитаващия титлата си сърбин бе Станислас Вавринка, а успехът дойде след маратонски пети сет или общо с 1:6, 7:5, 6:4, 6:7(5), 12:10.

Мачът започна кошмарно за Ноле и той бе пробит три пъти в първия сет, който бе спечелен от швейцареца за само 25 минути.

Световният номер едно и проби противника си още в първия гейм на втория сет. След това нещата се обърнаха и Вавринка поведе с 2:1. Джокович пък не спираше да се хлъзга на корта, преди да смени обувките си след третия гейм на втория сет. С новите маратонки Джокович остана на краката си до края на срещата, но той продължи да прави грешки и изостана с 2:5. При 5:3 в полза на Вавринка, швейцарецът бе само на 2 точки, при свой сервис, до спечелването на сета, но Джокович върна пробива и след това направи нов и печелейки 5 поредни гейма, изравни сетовете.

В третия сет Джокович поведе за първи път в срещата със сет напред, но всички 12 гейма в следващия завършиха без пробив, което наложи тайбрек. Там Вавринка спечели със 7:5, за да изравни до 2:2.

В решаващата пета част Вавринка не успя да реализира четири точки за пробив при 4:4 и така двамата продължиха да си разменят геймове до 22-рия. Тогава при третия си мачбол сърбинът най-накрая проби съперника и спечели с 12:10.

На четвъртфиналите Новак Джокович ще се изправи срещу Томаш Бердих. Той ще се опита да стане първият тенисист, който е печелил три поредни издания на Откритото първенство на Австралия.