Рафаел Надал вече показа, че възвръща върховата си форма с успеха над Роджър Федерер, но сега вече испанецът е на финал на първия за годината турнир от най-високото ниво на сериите "Мастърс" – 1000, в Индиън Уелс с награден фонд над 5 милиона долара. Това стана факт, след като левичарят победи на полуфиналите Томаш Бердих с 6:4, 7:5.

Завърналият се след няколкомесечно лечение на контузия испанец спечели първия сет след само един пробив в седмия гейм, но във втората част показа сериозен характер и излезе краен победител от драматичния развой. Надал изгуби подаването си в осмия гейм, с което Бердих поведе с 5:3. Така чехът имаше шанса да сервира за сета, но Рафа върна пробива, за да намали на 5:4, след което спечели и останалите 3 последователни гейма, за да затвори мача със 7:5.

Така Надал стигна за четвърти път до финала в Индиън Уелс и ще се опита да спечели трета титла след 2007 и 2009 година. Негов съперник в спора за титлата ще бъде Хуан Мартин дел Потро, който победи световния номер 1 Новак Джокович.