Рафаел Надал спечели сблъсъка с Роджър Федерер с 2:0 сета (7:5, 6:3) и се класира за финала на Мастърса в Лондон. Там световният номер едно ще срещне победителя от мача между Новак Джокович и Станислас Вавринка.

Така 27-годишният испанец записа първа победа над Федерер в петия мач помежду им в зала. Иначе Надал води убедително с 22 успеха в 32 мача срещу швейцареца.

Двубоят започна равностойно, като в шестия гейм Федерер пропусна три възможности за пробив. В последствие испанецът нанесе удар в деветия гейм с пробив
още при първия си шанс. При 5:4 той сервираше за сета, но също загуби подаването си. При 5:5 Надал отново проби, след което нямаше проблеми да поведе в резултата.

Във втората част грешките на Федерер зачестиха. Той допусна нов пробив в петия гейм, а след това отново загуби подаването си в деветия, а с това и мача.

Швейцарецът направи 32 непредизвикани грешки срещу само 14 на съперника си, което се оказа съществената разлика между двамата.