Шампионът от последните две години Рафаел Надал (Испания) се класира за четвъртия кръг на Откритото първенство на Франция по тенис след убедителна победа над сънародника си Алберт Монтанес.

Вторият в схемата Надал разби съперника си с 6:1, 6:3, 6:2. Монтанес допусна цели 73 непредизвикани грешки, в това число и 13 двойни грешки. Той вкара едва 51 процента от първия си сервис и пропусна всеки един от деветте си шанса за пробив. За място на четвъртфиналите Надал ще се изправи срещу австралиеца Лейтън Хюит, който се наложи над Ярко Ниеминен с 1:6, 6:3, 7:5, 6:2.

Шестият в схемата Новак Джокович (Сърбия) постигна драматичен успех над Оливие Пасиенс (Франция) с 7:6(2), 2:6, 3:6, 7:6(4), 6:3. Двубоят продължи 4:04 часа, а домакините останаха без свой представител в четвъртия кръг за първи път от 1996 година.
""/

В решаващия пети сет Джокович се измъкна от много тежка ситуация. Той изоставаше с 0:40 в седмия гейм при свой сервис, но успя да направи обрат, веднага след което проби съперника за 5:3, което се оказа решаващо. Сърбинът направи 29 печеливши удара, в това число и 11 аса, но допусна и 48 непредизвикани грешки. Пасиенс пък направи цели 68 непредизвикани грешки и само 27 печеливши удара.

Ветеранът Йонас Бьоркман (Швеция) изравни най-доброто постижение в кариерата си на сингъл на "Ролан Гарос" като достигна до четвъртия кръг за първи път след 1996 година. 35-годишният Бьоркман надви Оскар Ернандес (Испания) с 6:7(3), 6:3, 6:0, 6:1 за 2:34 часа. Шведът пласира 29 печеливши удара и в следващия кръг ще срещне друг испанец Карлос Моя (Испания), който би без проблеми Хуан Пабло Бжежицки (Аржентина) с 6:1, 6:3, 7:5.

Срещи от третия кръг от мъжката схема на Откритото
първенство на Франция по тенис:

2-Рафаел Надал (Испания) - Алберт Монтанес (Испания) - 6:1, 6:3, 6:2

6-Новак Джокович (Сърбия) - Оливие Пасиенс (Франция) - 7:6(2), 2:6, 3:6, 7:6(4), 6:3

14-Лейтън Хюит (Австралия) - 20-Ярко Ниеминен (Финландия) - 1:6, 6:3, 7:5, 6:2

16-Маркос Багдатис (Кипър) - Ян Хайек (Чехия) - 6:2, 6:2 и отказване на Хайек заради контузия в рамото

23-Карлос Моя (Испания) - Хуан Пабло Бжежицки (Аржентина) - 6:1, 6:3, 7:5
Игор Андреев (Русия) - Пол-Анри Матийо (Франция) - 7:6(4), 6:0, 6:3

Йонас Бьоркман (Швеция) - Оскар Ернандес (Испания) - 6:7(3), 6:3, 6:0, 6:1