Мария Шарапова е първата финалистка на Ролан Гарос. Рускинята елиминира първата ракета на Беларус Виктория Азаренка с 6:1, 2:6, 6:4.

Първият сет започна с пробив в полза на третата в схемата Азаренка, но след това Шарапова взе шест поредни гейма, за да си осигури комфортен аванс от 6:1. В следващата част обаче състезателката от Беларус показа класа и изравни резултата след 6:2. След това двете тенисистки имаха възможност да починат, тъй като дъжд прекъсна срещата.

Изключително драматичен бе решителният трети сет. Още в самото начало двете си размениха по един пробив при резултат 1:1. След това Шарапова бе близо до затваряне на мача, тъй като поведе с 5:2 при свой сервис. Рускинята обаче направи две двойни грешки в решителния момент и утежни положението си. В крайна сметка Шарапова спечели с 6:4, като в последния гейм не даде нито една точка на съперничката си, а освен това завърши с ас.

''Трябваше да се боря до последно. Ролан Гарос е много
специален турнир за мен, защото защитавам титлата си. Целта беше да стигна до финала отново и се радвам, че го направих. Прекъсването заради дъжда ми даде възможност да премисля какво сгреших във втория сет, който загубих. Серина Уилямс е фаворит за титлата, играе много добре, но който и да ми е съперник на финала, ще опитам да спечеля", коментира Мария Шарапова.

Така Шарапова постигна шести успех срещу Азаренка в 13 мача. Поставената под номер 2 тенисистка ще играе на финала срещу Серина Уилямс (САЩ), която се справи със  Сара Ерани (Италия).

Интересна подробност е, че през миналата година Шарапова грабна титлата след успех над Ерани във финала.