Канадската тийнейджърка Южени Бушар и китайската ветеранка На Ли се класираха за полуфиналите на Откритото първенство на Австралия по тенис.
Бушар, която е 30-а в схемата на турнира, елиминира на четвъртфинал шампионката от Ролан Гарос 2008 Ана Иванович (Сърбия) с 5:7, 7:5, 6:2.

Китайката На Ли, номер 4 в схемата, се справи с 28-ата Флавия Пенета (Италия) с 6:2, 6:2. Любопитното е, че и двете състезателки навършиха 32 години миналия месец.

19-годишната Бушар стана първата канадка на полуфинал в Мелбърн, след като се справи с бившата номер 1 Иванович. Преди нея само още една нейна сънародничка е стигала до топ 4 на турнир от Шлема. Това е Карлинг Басет през 1984-а година на Откритото първенство на САЩ.

Сръбкинята дойде в Мелбърн с големи очаквания след спечелената титла в Оукланд (Нова Зеландия) и те бяха затвърдени с победата над Серена Уилямс (САЩ) в четвъртия кръг. Южени Бушар обаче демонстрира сериозна зрялост и при 24 излизания на мрежата успя да вземе 19 точки. Тя реализира седем пробива в сервиса на сръбкинята, включително и в последния гейм в мача.

Иначе мачът беше изпълнен с драма и обрати, като в първия сет всяка от състезателките печелеше подаването си до 5:5. След това обаче младата канадка направи поредица от грешки, което й коства сета. Това обаче ни най-малко не я смути и тя влезе във втория с още по-голяма увереност.

Тя атакуваше смело и поведе с 4:1, когато Иванович поиска медицинско прекъсване на играта заради мускулен спазъм. Все пак сръбкинята успя да извлече максимума от ситуацията и най-напред намали до 4:3, а след това и изравни на 5:5. После Бушар спечели подаването си, но при сервиса на Иванович се възползва от две двойни грешки и реализира пробив.

В третия сет вече доста по-уверена американката поведе пак с 4:1 и накрая взе успеха с 6:2.

На Ли също имаше солидна подкрепа от трибуните в мача си с Пенета, а днес достигна за четвърти път в подножието на върха в последните пет години. Миналата година тя загуби на финала от Виктория Азаренка (Беларус), която обаче сега е в другата част на схемата.