Защитаващият титлата си представител на домакините Сам Куери отпадна в първия кръг на турнира по тенис на трева в Нюпорт (САЩ) с награден фонд 519 775 долара.

Поставеният под номер 1 Куери наниза 16 аса, но загуби още на старта от сънародника си Тим Смичек с 4:6, 6:7(8). Така за място на четвъртфиналите Смичек ще срещне участващия с "уайлд кард" Никола Маю (Франция).

Маю пласира 12 аса при успеха си над американеца Райън Уилямс с 6:4, 6:2.

Финалистът от миналия сезон Лейтън Хюит (Австралия) продължава напред. Четвъртият в схемата Хюит победи сънародника си Матю Ебдън с 6:4, 6:1 и във втория кръг ще се изправи срещу участващия с "уайлд кард" индиец Пракаш Амритрадж (Индия).

Шампионът от 2009 година и номер 8 в схемата Раджийв Рам (САЩ) елиминира на старта швейцарския квалификант Адриан Босел с 6:2, 6:2 и очаква поляка Михал Пржисезни.

208-сантиметровият Иво Карлович наниза 22 аса при успеха над петия в схемата Едуар Роже-Васелен (Франция) със 7:6(5), 6:4. За място на четвъртфиналите той ще играе срещу канадеца Вашек Поспишил.