Анди Мъри е новият шампион на Откритото първенство на САЩ по тенис. Шотландецът победи на финала миналогодишния първенец Новак Джокович с 3:2 сета в мач продължил четири часа и 54 минути. Двубоят бе много драматичен, като Мъри взе първите две части със 7:6 (12:10) и 7:5, но Ноле се върна след 6:2 и 6:3 в своя полза. В решителния пет сет Мъри бе безкомпромисен за 6:2.

Мъри стана първият британец, който печели трофей от турмнир от Големия шлем от 1936 година насам, когато триумфира Фред Пери.Последният великобританец, който спечели US Open пък бе Лорънс Дохърти през далечната 1903 година.

Срещата бе наблюдавана от редица популярни личности, сред които мениджърът на Манчестър Юнайтед сър Алекс Фъргюсън и актьорите Шон Конъри и Кевин Спейси.

Това е най-успешната година в кариерата на Мъри, който преди месец стана и олимпийски шампион.

Иначе двамата започнаха да показват впечатляващ тенис с невероятни разигравания и борба за всяка точка още в първите геймове. Трябва да се отбележи, че силният вятър им пречеше доста в някои моменти.

В първия сет двамата си размениха по един пробив. Първо Мъри спечели подаването на Джокович без да загуби точка, но след това сърбинът върна пробива, както и следващия гейм, за да поведе с 2:1. Веднага след това последва 40:0 в полза на Мъри и 2:0. Шотландецът успя да реализира втория пробив в мача и да вземе подаването си, за да поведе с 4:2. Шотландецът обаче не успя да съхрани аванса си и допусна не само изравняване, но и Новак да поведе с 5:4 след много афресивна игра. При свой сервис Мъри не допусна грешка - 5:5. С гейм на 0, Джокович отново поведе - 6:5, но Мъри успя да изпрати сета в тайбрек. В него шотландецътспечели с 12:10 и така поведе в резултата след почти час и половина игра.

Вторият сет започна катастрофално за Джокович, който в продължение на четири гейма изобщо не успя да се противопостави на Ан Мъри. В следствие на това първата ракета на Великобритания го проби два пъти и натрупа комфортен аванс от 4:0. Сърбинът също отвърна с пробив и намали до 2:4. След това двамата спечелиха по веднъж при собствен сервис и резултатът стана 5:3 в полза на Мъри. Вместо да затвори сета при свой сервис, шотландецът допусна пробив в най-неподходящия момент. В крайна сметка Мъри спечели доста трудно следващите две части. Така след 7:5 поведе с 2:0 сета.

Джокович успя да се върне в мача в третия сет. Първоначално двамата си размениха по един гейм. Третият гейм в този сет бе първият от решаващо значение за неговия изход. Джокович проби съперника си. В следващите си сервирания двамата не допуснаха изненада. След това обаче шотландецът не успя да вземе подаването си в този сет за втори път и в крайна сметка Джокович надделя с 6:2 и съхрани надеждите си за защита на титлата.

Добрата игра на сръбската звезда продължи и той проби съперника си в самото начало, за да поведе с 2:0. Мъри успя да намали до 3:4, но за повече нямаше сили и Джокович изравни резултата на 2:2 сета след 6:3 в четвъртата част.

В решителния пети сет Мъри поведе с 3:0 след два пробива, но Ноле не се предаде и върна два гейма. До края обаче Мъри бе на ниво и стигна до 6:2, с което си осигури и победата. Преди последния гейм пък се наложи Джокович да получи медицинска помощ, защото получи схващания.