Григор Димитров се класира за пръв път в кариерата си за 3-ия кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис след победа с 6:3, 6:3, 7:6(11) над Йен-Хсун Лу от Тайван.

Двубоят бе отлаган на два пъти заради рекордни жеги в Мелбърн, а по-късно бе и прекъснат заради дъжд.

53-ият в света оказа сериозна съпротива на най-добрия български тенисист и бе изключително близо да вземе поне сет на противника си, но опитът на Григор си каза думата и той излезе краен победител в срещата.

В следващия кръг Димитров очаква номер 11 Милош Раонич от Канада, който Виктор Ханеску (Румъния) с 7:6(9), 6:4, 6:4.

С успеха си днес Гришо добави 90 точки за световната ранглиста и 75 000 австралийски долара.

Срещата започна обещаващо за Григор, който не сгреши при подаването си и поведе в резултата. Хасковлията поведе с 30:0 и в следващия гейм, но Лу обърна всичко в своя полза и изравни. Последва бърза лекция на Гришо, който не позволи на съперника си дори да направи точка за 2:1.

Българинът можеше да вземе преднина в следващото разиграване, когато бе изключително близо до пробив, но тайванецът спаси 4 геймбола, а впоследствие успя да стигне до успеха в тази част.

Този пропуск явно само раздразни Григор, който наложи своята игра и спечели следващите три гейма, в които все пак успя и да пробие подаването на Лу. До края двамата тенисисти не сгрешиха в сервирането си и след 34 минути игра Димитров поведе с 1:0 сета.

Вторият сет не започна добре за Гришо, който допусна ранен пробив и тайванецът набързо дръпна с 3:0 гейма, след като спечели подаването си на два пъти. Това явно подейства отрезвяващо за хасковлията, за когото последва уникална серия.

Българинът успя да се наложи над противника си в следващите шест гейма и направи пълен обрат с наказателна акция до 6:3 след три поредни пробива и общо 32 минути игра, с което затвори сета.

Силната серия продължи и в началото на третия сет, в който Григор поведе с 1:0, но Лу все пак изравни. Димитров взе подаването си и бе на крачка от пробив, но заваля дъжд и срещата бе спряна при резултат 40:40.

След подновяването на играта Димитров поведе с 4:1, но Лу взе следващите три поредни гейма и изравни. До края двамата спечелиха подаванията и се стигна до тайбрек.

В него Димитров имаше мачбол при 8:7, но не успя да се възползва, а след това загуби следващите две разигравания. При 11:10 българинът отново имаше мачбол, но Лу изравни. Все пак Димитров спечели следващите два точки, а с това и мача.