Станислас Вавринка триумфира на първия за годината турнир от Големия шлем - Australian Open. На финала той победи световния номер 1 Рафаел Надал с 3:1 сета (6:3, 6:2, 3:6, 6:3) за 2 часа и 21 минути.

Това е първа титла от Големия шлем за Вавринка, която идва след първата му победа срещу Надал. Преди този мач Вавринка нямаше дори спечелен сет срещу испанеца. Победата изстрелва Станислас Вавринка с 5 места нагоре в световната ранглиста и той вече е №3 в света - пред Роджър Федерер, което го прави първа ракета на Швейцария.

Вавринка е първият тенисист от 20 години насам, който по пътя си към титлата победжава световните номер едно и две. Той е и първият, които успя да победи и Надал, и Джокович в турнир от Големия шлем.

Ето и как се разви мачът:

Рафаел НАДАЛ - Станислас ВАВРИНКА  1:3 (3:6, 2:6, 6:3, 3:6 )

------

I сет - Мачът започна със сервис на Вавринка, който показа уверена игра и даде само точка на Надал. След това испанецът също не срещна проблеми и взе подаването си на нула. В четвъртия гейм обаче Вавринка успя да стигне до първия пробив в мача  - поведе с 40:15 и взе още първата точка за пробив. След това швейцарецът уверено затвърди пробива си и само след 17 минути вече водеше с 4:1 гейма на световния номер 1. При следващия сервис на Надал Вавринка отново бе блестящ и беше много близо до втори пробив, но Рафа успя да спаси подаването си.

При 5:3 за Надал и сервис на Вавринка, Рафа успя да пведе с 40:0, но след това швейцарецът спаси 3 брейкбола, поведе и завърши гейма и сета със страхотен ас.

II сет - Страхотно начало на втория сет за Вавринка - проби Надал на нула още в първия гейм! После спокойно взе и подаването си, а в третия гейм отново затрудни Рафа максимално, но испанецът се измъкна от нов пробив.

Надал поиска медицински таймаут. Вавринка влезе в спор със съдията Карлос Рамос, защото Надал напусна корта, а не му бе оказана помощ на корта. Швейцарецът не можа да скрие нервите си от факта, че никой не му каза каква е причината за напускането на Надал, а и трите минути за испанеца започнаха доста късно. При завръщането си на корта Надал беше освиркван от публиката.

Най-вероятно Надал изпитва болки в гърба, което си личи и по леките сервиси на испанеца.

Гневът явно се отрази добре на Вавринка, защото веднага след това той взе подаването си с лекота на нула, с два аса за последните две точки. Неубедителните сервиси на Надал доведоха до нов пробив на Вавринка, а след това  на корта се появи и физиотерапевт, за да консултира световния номер 1, а той реши да продължи мача.

В следващия гейм Рафа изглеждаше по-добре физически и можеше и да върне един пробив, но Вавринка успя да вземе подаването си и поведе с 5:1. Испанецът трудно взе гейма за 5:2,все пак остана в сета, но само за още един гейм, в който Вавринка лесно спечели при свой сервис и поведе с 2:0 сета.

На почивката между сетовете Надал отново получи медицинска помощ.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

III сет: Надал сервира за първия гейм и успя да го вземе, движението му по корта изглежда все по-добро, явно обезболяващите започват да действат. Това си пролича и още в следващия гейм, когато първият пробив на Рафа за мача стана факт, а след това бързо се стигна и до 4:1 за испанеца. Постепенно обаче и Вавринка върна концентрацията си от началото на мача, вкара в действие страхотния си първи сервис, взе с лекота подаването си за 3:5, а това вдъхна увереност в играта му. При следващия гейм швейцарецът стигна до две точки за пробив, но те бяха спасени от Надал, а след това световният номер едно се възползва от втория си сетбол и се върна в мача с 1:2 сета.

IV сет:  Вавринка сервира в началото на четвъртия сет и спечели подаването си на нула. След това стигна до две точки за пробив, но допусна две лесни точки и не успя да се възползва от възможността да поведе в сета.

Двамата тенисисти разменяха геймове  до 3:2, но тогава Вавринка успя да пробие Надал и да поведе с 4:2. Веднага след това обаче световният номер 1 върна пробива и то на нула. Последва обаче трети пореден пробив! Вавринка поведе с 5:3 и сервира за спечелването на сета и мача. Запази спокойствие, взе подаването си на нула, а с това спчели гейма, сета, мача и титлатъа в Австралия!