Роджър Федерер отново пренаписа историята на тениса, след като за седми път в кариерата си спечели титлата на Уимбълдън.

В рекордния си осми финал на Откритото първенство на Великобритания швейцарецът победи представителя на домакините Анди Мъри с 4:6, 7:5, 6:3, 6:4 след 3:24 минути игра.

С успеха Федерер взе и рекордна 17-та титла от турнирите на Големия шлем, а от утре ще се завърне на върха на световната ранглиста за общо 286-та седмица, с което той изравнява рекордьора Пийт Сампрас (САЩ).Със седмия си трофей Федерер също така се изравни с рекордьора Сампрас по титли от "Уимбълдън".

Двубоят започна с пробив на Мъри, който след подаването си поведе с 2:0. Федерер се активизира и успя да запише 3 поредни гейма. При 4:4 Мъри направи своя втори пробив, а след това спечели първия си сет на финал от турнир в Големия шлем.

Втората част започна равностойно, като всеки един от съперниците взимаше сервиса си. В края на сета Федерер все по-трудно печелеше подаването си, докато Мъри печелеше с лекота началния си удар. При 6:5 за Федерер, когато се очакваше да се играе тайбрек, швейцарецът проби и изравни сетовете - 1:1.

В началото на третата част при резултат 1:1 гейма заваля дъжд и срещата бе прекъсната за около 40 минути . След паузата Федерер излезе по мотивиран и успя да пробие за 4:2, след което успя да запази преднината си и да поведе в сетовете.

В четвъртия сет след равностойно начало Федерер успя да направи ранен пробив при 2:2, който бе достатъчен за крайния успех на швейцареца. Анди Мъри пък пропусна да стане първия британец след Фред Пери през 1936 година с титла от Уимбълдън.

----------------------------------------------------------------------

Роджър Федерер или Анди Мъри - кой ще триумфира на финала на Уимбълдън 2012?

Швейцарецът вече 6 пъти е печелил турнира на "Ол Инглънд Клъб", докато за шотландеца Мъри това ще бъде сбъдната мечта, която той все още не може да осъществи, след като в последните три години отпада на полуфинал.