Новак Джокович спечели турнира по тенис от сериите "Мастърс", който се проведе в Шанхай с награден фонд 3,5 млн. долара.

На финала сърбинът се справи с миналогодишния шампион Анди Мъри след 5:7, 7:6 (11) и 6:3 и сложи край на серията му от 12 поредни победи в този турнир. Освен това Ноле спаси пет мачбола.

Така Джокович стана първият тенисист, спечелил седем различни надпревари от сериита "Мастърс".

Мачът за титлата продължи 3 часа и 20 минути и така се превърна в най-дългия финал на "Мастърс" турнири през този сезон.

Двубоят започна с размяна на по три пробива в първите осем гейма. При 5:5 Джокович загуби подаването си, като в решаващата точка направи грешка при воле на мрежата, след което разби ракетата си от яд. Мъри затвори сета със собствен сервис и поведе в резултата.

Във втората част двамата печелеха подаванията си, а британецът пръв успя да пробие в седмия гейм. При 5:4 той сервираше за мача и поведе с 30:0, когато Джокович направи изключителен удар между краката си, а след това и феноменална къса топка. Мъри все пак стигна до 40:30 и първи мачбол, но допусна пробив.

В последвалия тайбрек сърбинът поведе с 3:1 точки, но допусна обрат до 4:6. Мъри пропусна двете възможности да затвори мача, първата от която при собствен сервис. След това той пропиля още два мачбола при подаване на Джокович при 8:7 и 10:9 и в крайна сметка се пропука и загуби с 11:13.

Третият сет започна равностойно, но постепенно умората си каза думата и Мъри започна да греши по-често. Той имаше проблеми с придвижването и Джокович се възползва, като спечели последните четири гейма, а с това и мача.

Британецът завърши с 48 непредизвикани грешки срещу 38 на съперника си.

Това е 13-а титла от "Мастърс" турнири за сърбина и общо 33-и трофей в АТР (Асоциацията на професионалните тенисисти) и общо пети за сезона.