Новак Джокович спечели за пръв път в кариерата си титлата на турнира от сериите "Мастърс" в Монте Карло с награден фонд 2646495 евро.

На финала Джокович победи осемкратният шампион Рафаел Надал с 6:2, 7:6(1) за 1:52 час. Така сърбинът сложи край на доминацията на Надал на тозитурнир.

Испанецът, който има осем поредни титли на кортовете в
Монте Карло, не успя да стане първият тенисист в историята с девет поредни трофея от един турнир.

Джокович нанесе първа загуба на Надал след 46 поредни победи и взе реванш за загубения финал миналата година.

Световният номер 1 започна страхотно мача и с два пробива поведе с 5:0. Надал върна един пробив и намали изоставането си на 2:5, но Джокович след 47 минути затвори сета с 6:3.

Във втория сет Надал пръв поведе с 4:2. Сърбинът обаче не се предаде, спечели следващите три гейма и стигна до обрат - 5:4. Испанецът отново поведе с 6:5, но Джокович веднага си върна пробива.

В тайбрека световният номер 1 беше без конкуренция и спечели със 7:1 точки.

"Радвам се, че реших да участвам тук, въпреки контузията. Това беше най-доброто решение в кариерата ми. Това е един от любимите ми турнири, ще се видим отново догодина", каза Джокович.

"Поздравления за Новак. Той постигна страхотна победа на моя любим турнир. Благодаря на всички за подкрепата", каза след финала Надал.

26-годишният испанец губи мач тук за втори път след 2003- година от Гилермо Кория. През 2004-та той не участва заради контузия.

Сърбинът пък взе 13-а титла на турнирите "Мастърс", а пред него са само трима тенисисти - Надал (22 трофея), Роджър Федерер (21) и Андре Агаси (17).

За 25-годишният Джокович това е 37-та титла в кариерата. Сърбинът среща Надал за 16-ти път на финал и има 8 победи и 8 загуби.