Шампионът от 2011 година Новак Джокович е първия финалист на Уимбълдън. Световният номер 1 спечели петсетова битка с представителя на Аржентина Хуан Мартин Дел Потро. В отделните части сърбинът се наложи със 7:5, 4:6, 7:6, 6:7 и 6:3.

Срещата влезе в историята като най-продължителният полуфинал в историята на Уимбълдън - 4:42 часа. Предишното върхово постижение от 4:01 часа бе на Борис Бекер и Иван Лендъл от 1989 година.

Джокович спечели първия сет с единствен пробив в 12-ия гейм. Във втората част Дел Потро проби за 4:3, след което изравни резултата.

В третия сет аржентинецът имаше възможност отново да пробие в седмия гейм, но изпусна аванс от 40:15. След това пък Джокович поведе с 40:0 при 6:5 и сервис на съперника, но не успя. Така се стигна до тайбрек, в който сърбинът спечели шест поредни точки, за да излезе отново напред.

Фотографите са уловили радостта на Джокович и мъката на Дел Потро.

Четвъртата част беше изключително драматична. Джокович проби за 4:3, но веднага след това загуби подаването си. Стигна се до нов тайбрек, в който сърбинът пропиля два мачбола при 6:4 и допусна обрат.

В решаващия пети сет Джокович изглеждаше по-свеж срещу Дел Потро, който по време на турнира имаше проблеми с лявото коляно. Сърбинът проби за 5:3, а в следващия гейм аржентинецът имаше възможност да си върне пробива и да остане в мача, но този път Джокович избра точните удари и триумфира.

Малко не достигна на Дел Потро.

"Това беше един от най-хубавите и най-вълнуващите мачове, в които съм играл. Тенисът наистина беше от изключително ниво. Хуан Мартин заслужава уважение за начина, по който се бори. Той показа, че неслучайно е шампион в шлема и е един от най-силните играчи в момента. Имах шансове да победя още в четвъртия сет,
когато поведох с пробив, а след това имах и два мачбола в
тайбрека. Точно в тези моменти обаче Дел Потро направи
невероятно удари. Не мисля, че аз сбърках нещо в разиграванията, просто той наистина беше изключителен. Може би трябваше да подходя малко по-агресивно в някои точки, но все пак съм много щастлив, че отново съм на финал тук", каза Джокович.

Съперник на сърбина във финала ще бъде миналогодишният вицешампион Анди Мъри (Великобритания) или Йежи Янович (Полша).