Рафаел Надал отпадна на полуфиналите на турнира по тенис от сериите "Мастърс" в Шанхай с награден фонд 6,2 милиона долара.

Лидерът в световната ранглиста загуби от номер 6 Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) с 2:6, 4:6 за 1:46 часа игра.

За Надал това бе едва пета загуба от общо 73 изиграни мача през сезона. Дел Потро е четвъртият тенисист, успявал да победи испанеца през тази година. Това бе и едва вторият турнир от общо 14 през сезона, в който Надал не стига поне до финал. Освен това той не успя да стигне до втори пореден финал срещу Новак Джокович (Сърбия) след този в Пекин миналата неделя, който загуби.

Дел Потро, финалист от 2009-а година, започна силно мача и след два пробива поведе с 4:0 срещу испанеца, който има 10 титли тази година.

Аржентинецът затвори първия сет с 6:2. Той направи третия си пробив в мача за 2:1 във втората част. След това Надал имаше шанс да изравни, но не успя, а до края всеки спечели сервис геймовете си.

Последната победа на Дел Потро над Надал бе на полуфиналите на Откритото първенство на САЩ през 2009-а година. С този успех Дел Потро си осигури участие на финалния турнир на ATP в Лондон от 4 до 11 ноември.