на живо

Брилянтен Григор Димитров срази Алкарас за полуфинал в Маями (ГАЛЕРИЯ+ВИДЕО)

Един от най-добрите мачове в кариерата на първата ни ракета

Брилянтен Григор Димитров се класира за полуфиналите на "Мастърс" турнира по тенис в Маями (САЩ)! Първата ни ракета изигра един от най-силните мачове в кариерата си, побеждавайки световния №2 Карлос Алкарас с 2:0 (6:2, 6:4) за малко повече от час и половина на корта.

Така Гришо прекъсна серията на испанеца от 9 успеха и записа втори пореден срещу него. Българинът се наложи над Алкарас и в осминафиналите в Шанхай (Китай) през октомври 2023 г. - с 2:1 (5:7, 6:2, 6:4). Преди това суперталантът имаше 3 победи срещу най-добрия ни тенисист - в Париж и Мадрид през 2022 г. и в Лондон през миналата.

Снимка: Getty Images

Днес Григор беше на друго ниво и прегази Алкарас! Първият сет започна лошо за българина, който бе близо до това да се пропука на свое подаване. Алкарас обаче пропиля брейкбол, след което Димитров все пак взе своето.

Оттам нататък хасковлията, устремен към завръщане сред най-добрите 10 в света, беше господар на корта и затвори сета при 6:2 с два пробива - във втория и осмия гейм.

След колебливия първи гейм в мача, Гришо поддържаше отлично ниво на сервис. Той проби Алкарас за 3:1 във втория сет, преди да затвърди.

Последва импулс в играта на съперника, който проби на 0 и стигна до равенство 4:4. Димитров си върна контрола, поведе с 5:4 след страхотна битка в деветия гейм и сложи точка на спора с пробив за 6:4.

По този начин водачът в основната схема на турнира стана четвъртата жертва на Григор в Маями, нареждайки се до Алехандро Табило (Чили), Яник Ханфман (Германия) и Хуберт Хуркач (Полша).

В полуфиналите Димитров ще се изправи срещу Александър Зверев (Германия), срещу когото има само една победа в 8 мача - с 2:1 (2:6, 6:4, 6:2) на старта в Базел (Швейцария) през 2014 г.

Зверев, поставен под №5 в световната ранглиста, стигна до Топ 4 в Маями, след като спечели с лекота с 2:0 (6:3, 7:5) срещу Фабиан Марожан (Унгария) за час и 39 минути на корта.

Снимка: Reuters