Екип на „Хрътките” успя да влезе в група за анонимни алкохолици. Не се наложи да използва никакво прикритие - хората се довериха на журналистите от bTV и разказаха какво е да живееш с бутилка в ръка. Имената на хората обаче са променени, такава е философията на „Анонимни алкохолици” - да останат анонимни.
Директорът на клиниката за лечение на зависимости в Суходол доц. Тотева проблемът с алкохолизма у нас е много сериозен, но се подценява.
„Това е тема, която имам чувството, че е табу. Алкохолизмът в момента е по-голям проблем, отколкото неалкохолните наркомании. Всъщност знаем, че между 5-7% от мъжете злоупотребяват с алкохола, при жените процентът е между 1,5 и 2,2. Определено се наблюдава ръст при жените и младите”, уточнява доц. Соня Тотева.
Основният симптом, по който близките на един алкохолик могат да разберат, че той има нужда от лечение, е загубата на контрол при употребата на спиртните напитки. Според специалистите алкохолизмът е болест на мозъка и алкохоликът е човек, който има психически проблеми. Но зависимостта има и съпътстващи болести, които буквално разрушават и физическото и психическото състояние на пациента. И у нас, и по света се прилагат различни методи за лечение.
„40 години прекарах в психотерапии и анализи в най-големите градове на Европа. Опитах всичко, всичко, бях дори в будистки храм. Нищо не помага. Винаги накрая аз се пропивам, винаги накрая знаех повече от психотерапевта си, и накрая си оставах същата безнадеждна, самотна, искаща да се махне, да си почине, да ме няма”, споделя жена от „Анонимни алкохолици”.
Българинът е на челна позиция по употреба на алкохол, спрямо останалите страни в Европа. Ние изпиваме 22,4 литра алкохол средно на година. Това означава почти половин литър на седмица. Според Световната здравна организация високорисковото количество е 280 мл седмично.