Трагедията от село Бисер не е първото подобно бедствие в страната ни, а по-скоро тъжно „дежавю”. На 6 август 2007 г. друга язовирна стена се скъса и помете Цар Калоян.

Равносметката – 8 жертви и 0 наказани

Тогавашният случай бе сходен, а отговорността размита, както и днес. Защо липсват поуки и защо ни е къса паметта?

Пет години по-късно хората в Цар Калоян казват, че когато загубиш всичко, възстановяването е много трудно. Почти няма хора, успели да си върнат предишния живот.

Що се отнася до материалното регенериране на селището – години след бедствието се виждат много незавършени къщи.

Кметът на разградската община Ахмед Ахмедов изказа в ефира на bTV съболезнования към семействата на пострадалите в община Харманли.

Той потвърди, че община Цар Калоян е превела по сметката на община Харманли помощ в размер на 1 000 лв. от бюджета си.

„Много е трудно да започнем всичко наново,” каза кметът на Цар Калоян. По думите му продължават усилията за възстановяване на инфраструктурата в общината.

„На този етап няма хора, които са без дом,” изтъкна Ахмедов.

Недоволен гражданин се намеси в разговора с кмета и каза обаче, че помощите за пострадалите при бедствието през 2007-а са били раздавани несправедливо. По думите му в изготвените списъци имало повтарящи се имена, т.е. някои лица получили помощи в двоен размер, а други са били ощетени.

Кметът Ахмед Ахмедов категорично отрече тези обвинения и подчерта, че многократното обезщетяване на едни и същи лица не е било възможно.

Той припомни, че разпределението се е извършвало от специализирани комисии, в чийто състав е имало лицензирани оценители, които са преценявали на кой колко да се отпусне.