Близо 2 месеца хората от жилищна кооперация в Добрич се опитват да спрат кражбите на ток. Потърпевшите са попаднали в своеобразен „Параграф 22", защото не могат да открият институция, която официално да констатира и документира нарушението.

Всичко започва през февруари, когато сметките за ток на две от семействата във входа скачат чувствително.

Елка Козарова разказва, че се отоплява и готви на газ и плаща за ток около 45 лева на месец.

"Това е нормалната цена, която плащаме целогодишно. Изведнъж през февруари установяваме една сума, която е трикратно завишена, в рамките на 140-150 лева", разказа Елка Козарова.

"Отопляваме се на газ, с тази разлика, че ние сме тричленно семейство, имаме малко дете. Сметките ни за ток обичайно са около 50-60 лева. И в един момент тези сметки станаха 150 лева, 90 лева, 127 лева, което ни наведе веднага на мисълта, че се случва нещо нередно", разказа и Антоанета Кирова.

Потърпевшите се обаждат първо на Е.ОН, но от там им отговорили, че те могат да извършат проверка само до електромера. Тогава търсят познат специалист, който констатира, че техен съсед краде ток. Официален документ обаче не може да им издаде.

В писмен отговор на наше питане до Е.ОН ни отговориха, че правомощията на компанията са до изходящите клеми на електромера. В случай, че има съмнение за неправомерно свързване на трето лице към електрическата мрежа, потърпевшите трябва да се обърнат към лицензирана фирма.

"Оказва се обаче, че няма фирма в Добрич извън компетентността на ЕОН, която е в състояние да даде такъв протокол и ние да действаме по законен път", обясни Елка Козарова.

От дружеството съветват потърпевшите да се обърнат към полицията, но това трябва да стане в момент, в който се появят съмнения за вмешателство в тяхната вътрешна електроинсталация.