Жителите на Челопеч обвиняват рудника в града за напуканите стени в домовете си, трусовете и миризмата на сяра. Разрушава ли „Челопеч майнинг” къщите в селото и пречи ли конфликтът на интереси в общинската администрация проблемът да бъде решен.
Преди дни местните жители дадоха пресконференция, за да споделят проблемите си. Според тях тревогите им не са от днес, а от години – къщите им носят белезите от подземните взривове, а самите те дишат мръсен въздух и ако това не стига шумен вентилатор от мината не им дава покой.
Представители на инициативния граждански комитет обаче отказаха да застанат пред камера, като обяснението за това беше, че и ръководството на фирмата, която експлоатира рудника ще има възможност да сподели своето виждане за ситуацията.
Пред bTV кметът на Челопеч Алекси Кесяков не коментира причините за протестите. „От самото начало търсим причините за напуканите къщи,” каза той, но отбеляза, че постепенно фокусът на проблема се е изместил и е добил политически характер.
„Ние сме миньорско селище и сме добре финансово благодарение на това предприятие,” твърди кметът.
Конфликт на интереси в Общинския съвет
В конфликта между мината и местното население има обаче и друг аспект. Оказва се, че 9 от 11-те общински съветници, почти челият Общински съвет, са служители на „Челопеч майнинг”. Конфликт на интереси има и според Комисията за предотвратяване и установяване на такива.
Вълчин Узунов, представител на „Челопеч майнинг”, е убеден, че от дейността на мината няма как да се получат пукнатини в стените на къщите в района. Според Узунов гръцка фирма е обследвала сеизмологичната обстановка и е констатирала, че вибрациите от подземните експлозии са в пъти под нормата.
Според местните жители обаче, проблемите, които създава дейността на рудника са от години. Не ги виждат изглежда единствено служителите на „Челопеч майнинг”.
Мария Узунова разказва, че близо 8 година живее с тътени, напукани стени и миризма на сяра. Причината според нея и сесъдите й е разширяването на мината, построената от рудника „Челопеч майнинг” наклонка, която увеличава добива три пъти. А това, разказват местните, не остава незабелязано.
Екоминистерството вярва на поръчаната от фирмата експертна оценка
От Министерството на екологията и околната среда са преценили, че не е необходимо да се направи ОВОС на „Челопеч майнинг”, тъй като предприятието функционирало от 50-те години на миналия век и нищо в метода на добиване не се е променило от тогава според експертите, освен подобряването на качеството на изходния продукт. Що се отнася до пукнатините в домовете на местните хора от екоминистерството разчитат на доклад, изготвен от експерти по поръчка на „Челопеч майнинг" .
За състоянието на въздуха от екоминистерството отново се информират от доклади на предприятието. Последните измервания са извършени миналата година през май-август и не е регистрирано повишение на някой от показателите.
По думите на Цветомир Велков, мениджър технически служби, „за да мирише на сяра, трябва да е открит рудник, а Челопеч е подземен, тоест газовете няма как да излязат на повърхността. По отношение на шума сме под всякакъв вид норми.”
Местните обаче са убедени, че няма друга причина за разрушените им домове, освен дейността на рудника.
Обединени в обща кауза, инициаторите на протестни писма и пресконференции внезапно са оказаха убедени повече да не застават пред камерата ни. Улицата с притеснените жители на Челопеч опустя. Въпросът дали ще участват в пожелана от тях дискусия на живо с мениджмънта на „Челопеч майнинг” остана без отговор. Причината се оказа инструктаж от София след като съветникът научил, че ще дадем думата на всички страни.