Гражданите на Руската Федерация ще гласуват за държавен глава в неделя, 4 март. По-малко от 48 часа преди вота, приключват последните приготовления за провеждането на президентските избори.

За да не се повторят обвиненията от декември миналата година за нарушения в полза на партията на премиера Владимир Путин - „Единна Русия”, в изборните секции в цялата страна са монтирани над един милион уеб камери. Така Централната избирателна комисия на Русия ще следи какво става навсякъде в реално време.

Въпреки опитите на властта да убеди руснаците, че няма причини за недоволство, протестите в руската столица продължават. Пред сградата на централната избирателна комисия протестиращите се сменят на всеки кръгъл час. Надписите, които носят, призовават за отхвърляне на диктатурата и недопускане на Путин във властта за нови 12 години.

Днес е последният ден на изборните протести, защото утре, 3 март, в Русия е ден за размисъл.

Мерките за сигурност в страната бяха затегнати заради очакваното напрежение около изборите. За 5 март, независимо от изборния резултат, са насрочени протести на опозицията на различни места в руската столица. Днес властите дадоха разрешение за провеждането им.

Действащият президент Дмитрий Медведев направи изявление, в което призова всички руснаци да гласуват, като обеща прозрачност , честност и почтеност.

Всички социологически сондажи сочат сегашния премиер Владимир Путин като фаворит за спечелване на вота за държавен глава. Подкрепата за него според анкетите е между 51 и 60%.

Очевидно е, че голяма част от населението е недоволна от резултатите от предишните избори и много хора могат да излязат отново по улиците, коментира пред bTV журналистът от агенция Интерфакс Фьодор Гладких. Той очаква победител да има още на първия тур на изборите и това да бъде именно Путин. Според Гладких втори тур е възможен само с цел да се разсее напрежението, ако то се покачи. 

На парламентарните избори участваха около 40% от руснаците, но на фона на антиправителствените протестите се очаква избирателната активност за президентските да се увеличи. Според Фьодор Гладких руснаците искат да участват в управлението на страната и в решаването на нейната съдба.