На прага на новия туристически сезон състоянието на плажната ивица показва, че много от морските ни общини трудно се съвземат след пораженията от зимните бури? Ще бъдат ли навреме укрепени свлачищата и какво се случва с „изядените" от морето плажове? Кореспондентите ни в Бургас провериха как изглежда морския бряг на север и на юг от града:
Месец след бедственото положение в Ахелой вече е укрепено свлачището, което се активизира от морската буря и подкопа крайбрежната алея.
„Непосредствено под тази алея имаше ВиК съоръжения, електросъоръжения и ние трябваше да вземем спешни мерки... Съумяхме да укрепим брега и се надяваме той да издържи до започването на проекта, с който ще бъдат изградени буни по цялото протежение на залива", коментира кметът на града Иван Георгиев.
С буните ще бъде изградена и подпорна стена. От кметството се надяват съоръженията в морето да помогнат за естественото натрупване на пясък, който да увеличи „изядената" от вълните плажна ивица. Това обаче ще се случи едва след като бъдат приети промените в Закона за морските пространства, който ще позволи на общините да строят укрепителни съоръжения. Плажът сега е широк едва 2-3 метра и туристите ще трябва да се тъпчат на оскъдната ивица.
„Когато дойдох да живея тук преди 5 години, имаше хубав плаж и водата беше чиста. Имаше дори дървета, които разкрасяваха наоколо. Сега няма нищо. Какъв ти плаж, самото името му е такова?! И водата мирише", сподели Любов Тарутина.
Критично остава положението с къмпинг „Ахелой", където вълните срутиха подпорната стена. Там плаж изобщо няма. Все още се чакат парите от Комисията по бедствия и аварии, за да започне укрепването. Забавянето може да откаже италиански и швейцарски инвеститори, пожелали да вземат плажа и къмпинга под наем.
„Има опасност, ако не започнем навреме да укрепваме брега, може хората да се изплашат и да отидат на друго място", предупреди градоначалникът.
Без да чакат парите от държавата, в Обзор започват спешно ремонт на разрушения от бурята колектор, през който минават отпадните води на голяма част от курорта. Градът беше заплашен от екокатастрофа, след като месец мръсните води изтичаха директно на плажа.
„Всеки нормален човек ще се притеснява, след като очакваме след 2-3 месеца сезонът да започне", заяви Иванка Петкова - жител на Обзор.
За да не се провали летният сезон, общината вади пари от резерва, но за ремонт за изпочупената крайбрежна алея средства няма. На юг в Приморско туристите ще имат по-малко място за плажуване.
От зимните бури Приморско остана буквално без Северен плаж. Вълните са „изяли" пясъчната ивица. Останали са само камъни, които миналато лято са били на половин метър под пясъка.
Вълните са активизирали и свлачище, което заплашва всеки момент да се срути. Разрушени са и стълбите, които водят към плажа.
„Спешно трябва да се направи това брегоукрепване. При един порой всичко това ще слезе долу върху камъните, то пясък няма, ще слезе върху камъните... Другият вариант е да се обяви тази зона, която не може де факто да се използва, за забразена зона за ползване от туристите и неохраняема зона, да се загради, за да не може никой да я ползва", категоричен е Златин Бодуров - наемател на плаж Приморско-север.
450 000 лева се очакват по проект за укрепване на свлачището. Дори и да бъдат отпуснати навреме, ремонтът няма да започне преди началото на летния сезон, заради забраната за строителство, която влиза в сила от май.
„Това нещо ние не сме в състояние да го възстановим. Ние нямаме тези възможности. Това си е работа на държавата. Нормално е, когато даваш нещо под наем, да го даваш във вида, в който може да се използва по предназначение", допълни Бодуров..
В Областна управа в Бургас няма постъпили оплаквания от концесионери, че плажовете, които стопанисват, са станали по-малки след бурите. Въпреки това, през април комисия ще обходи ивиците по цялото Южно Черноморие, за да провери каква част от тях е оцеляла.